تاریخ انتشار :سه شنبه ۷ دی ۹۵.::. ساعت : ۶:۴۳ ق.ظ
فاقددیدگاه

بی‌سوادها حتما بخوانند!

دوراهک نیوز: دانش فر با بیان اینکه اولویت ما در سوادآموزی رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است، تاکید کرد: این سخت ترین رده سنی آموزش است که عدم استقبال و دیرآموز بودن از چالش های پیش رو می باشد.

دوراهک نیوز: معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: طرح سواد آموزی تشویقی همزمان با شش استان کشور امسال برای همه روستاهای بوشهر اجرا می شود.

به گزارش«دوراهک نیوز»؛ غلامرضا دانش فر در آستانه سالروز تاسیس نهضت سواد آموزی در نشستی خبری افزود: براساس طرح سوادآموزی تشویقی تا شهریور سال آینده همه بیسوادان ساکن در روستاها زیرپوشش برنامه های سواد آموزی قرار می گیرند.

وی تاکید کرد: درقالب این طرح یک میلیون تومان برای آموزش هر فرد بیسواد در نظر گرفته شده که در صورت موفقیت وی در فراگیری سواد، این مبلغ به حساب او واریز خواهد شد.

دانش فر با بیان اینکه هنوز نتایج سرشماری امسال در اختیار ما قرار نگرفته، اظهار داشت: براساس آمارهای موجود که راستی آزمایی نشده، ۱۷۰۰ فرد محروم از سواد در روستاهای استان شناسایی شده اند که تلاش می شود در قالب این طرح باسواد شده و به شرایط مطلوبی برسیم.

معاون سوادآموزی استان اظهار کرد: همچنین قرار است در شش نقطه استان شامل ریگ، دیلم، کاکی، سعدآباد، خارگ و دلوار سطح سواد آموزی در آنها به مطلوب جهانی رسانده شود.

وی بیان کرد: آموزش کودکان ۱۰ تا ۱۹سال، اولیای بیسواد دانش آموزان، حمایت از کودکان در معرض آسیب، آموزش اتباع خارجی، سواد آموزی زندانیان، سربازان و کشاورزان از جمله طرحهای معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش استان بوشهر است.

۹۸ درصد سوادآموزان به مرحله امتحان رسیدند

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان بوشهر درباره آخرین وضعیت سوادآموزی در استان گفت: در سه سال گذشته ۷۹۰۰ نفر از افراد بیسواد استان زیر پوشش برنامه های سواد آموزی قرار گرفتند که ۹۸درصد آنها به مرحله برگزاری امتحان رسیدند.

وی یادآور شد: امسال هم برای جذب ۵۶۰۰ نفر در برنامه های سوادآموزی برنامه ریزی شده که تاکنون نیمی از این رقم محقق شده و تلاش داریم تا پایان سال تحصیلی همگی محقق شود.

چالش های سوادآموزی

دانش فر با بیان اینکه اولویت ما در سوادآموزی رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است، تاکید کرد: این سخت ترین رده سنی آموزش است که عدم استقبال و دیرآموز بودن از چالش های پیش رو می باشد.

وی افزود: پراکندگی بیسوادی درشهرها، بازگشت بیسوادی و بالا بودن نرخ بازمانده های از تحصیل بویژه در دوره ابتدایی و نبود کتاب مناسب برای سواد آموزان که مانع از فعالیت کتابخانه ای برای این گروه شده، از دیگر مشکلات این حوزه می باشد.

معاون سوادآموزی استان بوشهر افزود: بر اساس مصوبه اسفند ۹۳ قرار بود از ابتدای امسال محدودیت هایی نظیر عدم اعطای گواهینامه، ابطال پروانه کسب و قطع مستمری تامین اجتماعی برای افراد بی سواد اجرا شود که به دلیل ایرادات برخی دستگاهها، فعلا اجرایی نشده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.