تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

۸۵ درصد سد رئیسعلی دلواری خالیست

کاهش  ۸۰ درصدی آورد ۵ رودخانه اصلی استان

دوراهک نیوز : تاخیر زیاد در بارندگی استان و ادامه سال های خشک، شرایط نگران کننده ای را پیش روی مراتع استان، اراضی کشاورزی خصوصا دیم کارها و مهمتر از همه منابع آب شرب استان قرار داده است.

دوراهک نیوز: تاخیر زیاد در بارندگی استان و ادامه سال های خشک، شرایط نگران کننده ای را پیش روی مراتع استان، اراضی کشاورزی خصوصا دیم کارها و مهمتر از همه منابع آب شرب استان قرار داده است.

 

به گزارش «دوراهک نیوز»؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان از خالی بودن ۸۵ درصد مخزن مهمترین سد استان خبر داده و می گوید: از ۶۹۵ میلیون متر مکعب حجم مخزن سد رییسعلی دلواری تنها ۱۰۳ میلیون متر مکعب آب وجود دارد.

 

شاپور رجایی افزود: ورودی سد در سال آبی جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۷۲ درصد کاهش نشان می دهد. سال گذشته از اول مهر تا پایان بهمن ماه ۱۱۵ و سال جاری در همین بازه زمانی تنها ۳۲ میلیون متر مکعب  ورودی آب سد بوده است. این در حالی است که خروجی آب در این دوره زمانی نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد کمتر بوده است.

 

کاهش  ۸۰ درصدی آورد ۵ رودخانه اصلی استان

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سال آبی از مهر امسال تا شهریور آینده می باشد، ادامه داد: در ۵ ماهه ابتدای سال آبی جاری، آورد رودخانه های مند، باغان، اهرم، دالکی و شاپور معادل ۱۵۷ میلیون متر مکعب توسط ایستگاه های هیدرومتری ثبت و اندازه گیری شده است. این در حالیست که متوسط آورد درازمدت این رودخانه ها ور همین دوره زمانی ۷۹۰ میلیون متر مکعب می باشد که کاهش ۸۰ درصدی را نشان می دهد.

 

رجایی خاطرنشان کرد: بیشترین آورد با ۶۰ میلیون متر مکعب مربوط به رودخانه مند (ایستگاه قنطره) و کمترین آن با ۷ میلیون متر مکعب به رودخانه باغان اختصاص دارد.

 

انتظار می رود با بارندگی هایی که هواشناسی برای هفته آینده پیش بینی کرده، بخشی از کاهش سطح رودخانه و سدهای استان جبران گردد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.