تاریخ انتشار :پنج شنبه ۵ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۹:۳۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

کمبود ۲۵۰۰ پرستار در بوشهر

کمبود ۲۵۰۰ پرستار در بوشهر

خلیج فارس: نحوه کار پرستاران به شکلی است که بیشتر آن ها بعد از چند سال کار از بیماری های جسمی رنج می برند، شیوع بالای واریس پا به دلیل ایستادن های متداول، ابتلا به پوکی استخوان، خطر سقط جنین در پرستارانی که مدت زیادی سرپا می ایستند و…

خلیج فارس: هر سال وقتی در آستانه روز پرستار قرار می گیریم، یادمان می آید که قشر زحمتکشی به نام پرستار هم وجود دارد و پرستاران هر چند برای درمان و تسکین دردهای بسیاری از مردم تلاش می کنند، اما خودشان با دردها و مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ یک پرستار در این باره می گوید: کمبود پرستار یکی از مشکلات جدی پرستاران در  مراکز درمانی محسوب می شود و اجرای طرح تحول سلامت و خیل عظیم مراجعان به بیمارستان ها باعث به وجود آمدن و چشمگیرتر شدن کمبود پرستار شده است.

https://media.mehrnews.com/d/2017/02/04/3/2364397.jpg?ts=1486462047399

کمبود ۲۵۰۰ پرستار در بوشهر

وی اظهارمی دارد: استاندارد نسبت پرستار به بیمار متناسب نیست و رعایت نمی شود و کمبود پرستار در بیمارستان ها و مراکز درمانی به شدت وجود دارد و گاه یک پرستار مجبور است به ۱۰ تا ۲۰ بیمار خدمات ارائه دهد که این موضوع باعث زیاد شدن فشار کاری پرستاران می شود که متأسفانه با کاهش کیفیت خدمات دهی آن ها همراه می شود.

وی بیان می کند: با وجود قداست حرفه پرستاری، مسائلی همچون فرسودگی روحی و روانی ناشی از شیفت‌های طولانی، عدم استقلال حرفه‌ای و واگذاری گروه‌های دیگر به پرستاران سبب شده است جامعه پرستاری با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کند.

یک پرستار دیگر می گوید: مولفه هایی مانند ارتباط دائمی با بیماران، قرار گرفتن در محیط های آلوده و اشعه های درمانی، عوامل بیولوژیکی و کار در شیفت شب همواره پرستاران به ویژه زنان پرستار را با مشکل مواجه کرده است.

کمبود ۲۵۰۰ پرستار در بوشهر

وی می افزاید: نحوه کار پرستاران به شکلی است که بیشتر آن ها بعد از چند سال کار از بیماری های جسمی رنج می برند، شیوع بالای واریس پا به دلیل ایستادن های متداول، ابتلا به پوکی استخوان، خطر سقط جنین در پرستارانی که مدت زیادی سرپا می ایستند و همچنین شیوع بیماری های قلبی به دلیل استرس کاری و شیفت های شبانه از جمله مشکلاتی است که برای پرستاران وجود دارد.

http://static1.ilna.ir/thumbnail/NK6KGyjfEIFk/zD2ly951Lbe1X4vBXmeYxnwvBKd2o-upCBoRpuXWWQ3xVYIwBtE8SJc5CgG8w1SR1HhaeHPcWe7Z4QQxwQ5aCQuC6bW65Yo2vzNA1A_oYcME-xuDHnCGIL88GkvFaMums2lp5Xzk-eErjUYezqJx15vgVYkT1_XDXuOejRjZDSys4NdjIqNZJEQ6csj1vAj0U6-B0g0edTU,/10.jpg

کمبود ۲۵۰۰ پرستار در استان

رئیس نظام پرستاری استان بوشهر گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ پرستار در ۱۵ بیمارستان این استان فعالیت می کنند که برای رسیدن به استانداردهای مورد نظر معادل همین تعداد نیرو نیاز است تا بتوان در شرایط نسبی ایده آل به بیماران خدمات رسانی کرد.

حسین پوپ در حاشیه تجلیل از پرستاران نمونه استان بوشهر درگفت وگو با ایرنا افزود: از نظر نیروی انسانی از کف استانداردی که باید برای هر تخت ۱٫۲تا ۲٫۸ پرستار وجود داشته باشد پایین تر هستیم.

وی اضافه کرد: با وجود کمبود نیروی انسانی و فشردگی شیفت های کاری ولی پرستاران استان تلاش می کنند مشکلات موجود کار آنها را تحت الشعاع خود قرار ندهد و خدمات مناسبی را ارائه کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به ارتباط مستقیم بیمار با پرستار بیشتر کمبودهای متوجه پرستار می شود افزود: بیشتر این مشکلات ناشی از کمبود نیرو است، این درحالی است که پرستاران با همه کمبودها نهایت تلاش خود را برای بیماران انجام می دهند.

پوپ گفت: اگر تجهیزات و نیروی انسانی به اندازه باشد میزان خطاها کاهش می یابد.

http://www.55online.ir/uploads/news/Q9_fvejyz9bpy7QWSyx8CYgO5nFx8y3SqpppErrDOX4lP.8_8602310555_L600.jpg.secure

کمبود ۲۵۰۰ پرستار در بوشهر

وی اضافه کرد: ممکن است برخی اشکالات وجود داشته باشد ولی فعالان اجتماعی نباید باعث تشویش اذهان عمومی و ایجاد بی اعتمادی درجامعه شوند.

پوپ در مورد برخی مطالبه پرستاران بیان کرد: در صورت پرداخت مطالبات بخش درمان توسط بیمه ها بیشتر مطالبه پرستاران دانشگاه علوم پزشکی پرداخت می شود.

وی بدون اشاره به میزان طلب پرستاران اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون کارانه پرستاران پرداخت نشده است.

پوپ بی عدالتی در پرداخت ها را از جمله مشکلات پرستاران عنوان کرد و ادامه داد: برخی از مشاغل متناسب با سختی کاری که دارند حقوق مناسبی به آنها تعلق نمی گیرد که این نوعی بی عدالتی در پرداخت به شمار می رود. پرستاران نیز مانند سایر قشرهای جامعه نیازمند استراحت روحی و ذهنی هستند تا از خستگی و روزمره شدن فارغ و زمینه ارائه خدمات بهتر توسط این قشر فراهم شود.

وی یادآورشد: پرستاران بیشترین ارتباط را از نظر معنوی و انسانی با بیماران دارند و در حوزه آموزش، بالینی، مدیریتی، پزشک خانواده و بهداشت نقشی موثر و مهم ایفا می کنند.

وی شناخته نشدن جایگاه پرستاری در جامعه را از مهمترین مشکلات این قشر عنوان کرد و ادامه داد: تبیین جایگاه پرستاری در جامعه کمترین کاری است که باید برای آنان در جامعه انجام شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.