تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۱ خرداد ۹۶.::. ساعت : ۸:۴۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

کف و سقف شهریه مدارس غیردولتی بوشهر

دوراهک نیوز: پایان هر سال تحصیلی، شروعی بر پررنگ شدن دغدغه‌ های اولیا برای ثبت‌ نام دانش آموزان در سال تحصیلی پیش روست و در این میان، جدای از انتخاب بهترین مدارس، موضوع شهریه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ هاست که در خصوص مدارس غیردولتی خودنمایی می کند.

دوراهک نیوز: پایان هر سال تحصیلی، شروعی بر پررنگ شدن دغدغه‌ های اولیا برای ثبت‌ نام دانش آموزان در سال تحصیلی پیش روست و در این میان، جدای از انتخاب بهترین مدارس، موضوع شهریه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ هاست که در خصوص مدارس غیردولتی خودنمایی می کند.

به گزارش «دوراهک نیوز»؛ از یک سو آموزش و پرورش افزایش سالانه شهریه مدارس را در راستای کیفیت بخشی این مراکز می داند و معتقد است همین نرخ ها نیز از تورم فعلی کمتر است، از طرفی والدین می گویند: افزایش سالانه نرخ غیردولتی ها به آنها فشار مضاعفی وارد می کند.

براساس آمار رسمی، نزدیک به 11 درصد دانش آموزان استان بوشهر در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند که به گفته رییس مدارس غیردولتی آموزش و پرورش استان پیش بینی می شود امسال افزایش داشته باشند.

کف و سقف شهریه مدارس غیردولتی بوشهر

غلامرضا طراوات در گفتگو با «خلیج فارس» با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی استان بوشهر متوسط نرخ کشوری است، ادامه داد: 7 آیتم مهم برای تعیین نرخ این مدارس مورد نظر می باشد که شامل مقطع تحصیلی، سطح منطقه آموزش و پرورش، فعالیت فوق برنامه، فضا و تجهیزات، تخصص و تجربه معلمان و شرایط منطقه است.

وی درباره کف و سقف هزینه مدارس غیردولتی در استان می‌گوید: به تناسب رده بندی مراکز آموزشی، در مقطع پیش دبستانی شهریه بین 500 تا 600 هزارتومان است، در ابتدایی از 700 هزارتومان شروع و تا حدود یک میلیون و 800 هزارتومان می باشد.

مدیر مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش استان ادامه داد: در مقطع متوسطه اول شهریه از حدود یک میلیون و 200 تا دو میلیون و 300 هزارتومان و در مقطع متوسطه دوم این میزان از یک میلیون و 500 هزارتومان تا حدود 3 میلیون تومان متغیر است.

به گفته این مقام مسوول متفاوت بودن نرخ شهریه در مدارس غیرانتفاعی با توجه به درنظرگرفتن آیتم های ذکر شده است که نهایتا هزینه تمام شده ملاک قیمت گذاری می باشد، ضمن اینکه الگوی تعیین شهریه توسط وزارتخانه به استان‌ ها ابلاغ می‌ شود.

برخی مدارس غیردولتی دانش آموزان را گزینش می کنند

طراوت با بیان اینکه حدود 11 درصد دانش آموزان استان در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند، گفت: برخی از این مدارس به کیفیت مطلوبی رسیده که استقبال جهت ثبت نام در آن، بیشتر از فضای موجود است و از طریق گزینش جذب دانش آموز می کنند.

وی این مسئله که سهولت کسب نمره در مدارس غیردولتی را یکی از دلایل اصلی علاقمندی بیشتر دانش آموزان جهت تحصیل در این مدارس می دانند رد کرده و می گوید: بازرسین ما بصورت مستمر بر روند آموزش در این مدارس نظارت دارند، ضمن اینکه اگر نمرات امتحان های نهایی بررسی شود، میانگین رشد نمرات و درصد قبولی رشد داشته است.

والدین قرارداد امضا کنند

طراوت می‌گوید: مدارس موظف هستند که شهریه مصوب را در پوستر ویژه ثبت‌نام درج کرده و در محل مراجعه اولیای دانش‌آموزان نصب کنند.البته درطول مدت ثبت‌نام نیز تیم ویژه به مدارس غیردولتی اعزام می‌شود و این تیم، مسوولیت نظارت بر روند ثبت‌نام و اخذ شهریه مطابق با بخشنامه ارسالی را خواهد داشت.

به گفته وی، والدین حتما قرارداد مربوطه را با مدارس امضا کنند تا در صورت بروز مشکل بین طرفین، امکان رفع آن باشد.

وی با تاکید بر اینکه دریافت بالاتر از شهریه مصوب مداری غیردولتی امکان طرح شکایت و پیگیری جدی آموزش و پرورش را دارد، گفت: برخی برنامه های مدارس در حین سال تحصیلی به عنوان فعالیت جانبی تعریف و درخواست هزینه از والدین می شود که این موارد باید به تصویب شورای اولیا و مربیان رسیده و در آموزش و پرورش هم باید تایید شده باشد.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.