تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۵ آبان ۹۶.::. ساعت : ۶:۳۷ ق.ظ
فاقددیدگاه

هنرمند اراکی: بوشهر و جم در تعزیه حرف برای گفتن دارند

هنرمند اراکی

دوراهک نیوز: هنرمند اراکی گفت: استان بوشهر و جم در تعزیه حرفی برای گفتن دارند و این استان امتیازاتی دارد که سایر استان ها ندارند.

به گزارش سوک اسماعیل مجللی با بیان این که عوام و خواص در استان مرکزی آشنایی کامل با تعزیه دارند، ابراز داشت: آشنایی مردم با تعزیه در این استان تا حدی است که در روستاهای اطراف مرکز استان، کشاورزان در زمان کار کشاورزی اشعار تعزیه را زمزمه می کنند.

وی که یکی از پژوهشگران در حوزه تعزیه می باشد، افزود: زنان در استان مرکزی در زمان قالیبافی شعرهای تعزیه را مرور می کنند و تعزیه در تفرش از اعتبار و قداست خاصی برخوردار است.

مجللی ادامه داد: در استان مرکزی بانی های شخصی وجود دارند که برای رفع حاجت و نذر و نیازهای خودشان سراغ کسانی می روند که برای آن ها تعزیه اجرا کنند و به طور کلی برای تعزیه هزینه می کنند.

این پروژهشگر تعزیه، استان مرکزی را یکی از مراکز اصلی تعزیه در کشور عنوان کرد.

بوشهر و جم در تعزیه حرف برای گفتن دارند

مجللی که کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است با بیان این که تعزیه خوانی را از کودکی از پدرم آموخته ام، اظهار داشت: پدرم یکی از تعزیه خوانان مطرح منطقه مرکزی کشور است و در حال حاضر چندین مقاله پیرامون تعزیه نوشتم و اکنون نیز اثر پژوهشی درمورد تعزیه در دست دارم که به زودی منتشر خواهم کرد.

این تعزیه خوان استان مرکزی با اشاره به حضور سی ساله اش در صحنه های تعزیه گفت: از هفت سالگی وارد تعزیه خوانی شدم و ۳۰ استان کشور را برای اجرای تعزیه سفر کردم.

وی ادامه داد: خاطرات تلخ و شیرین زیادی از این دوران دارم ولی به جرات می توانم بگویم تبعات مثبتی از تعزیه در زندگی شخصی ام دیدم.

مجللی درمورد مردم و مسئولین جم به عنوان میزبانان اولین دوره سوگواره تعزیه کشوری استان بوشهر اظهار داشت: اشعار تعزیه در جم با استان مرکزی تفاوت هایی دارد زیرا از لحاظ فرهنگ بومی دو استان دارای تفاوت هایی هستند اما سکوتی که مردم در زمان اجرای تعزیه داشتند و گریه های آنان نشان می دهد مردم این منطقه از استان بوشهر با تعزیه اخت هستند.

 

وی با بیان این که پیشینه تعزیه جم را بررسی کردم، اظهار داشت: استان بوشهر و جم در تعزیه حرفی برای گفتن دارند و این استان امتیازاتی دارد که سایر استان ها ندارند.

مجللی شهر جم را یکی دیگر از مراکز اصلی تعزیه در استان بوشهر عنوان کرد.

گفتنی است در اولین روز از سوگواره تعزیه کشوری در شهرستان جم گروه تعزیه استان مرکزی برنامه خود را اجرا کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.