تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ مهر ۹۶.::. ساعت : ۲:۴۱ ب.ظ
فاقددیدگاه

همایش نقش روحانیت در دفاع مقدس +تصاویر

به مناسبت هفته دفاع مقدس و هفته احیاء امر به معروف ونهی از منکر همایش نقش روحانیون در دفاع مقدس با حضور روحانیون، مبلغان و طلاب شهرستان دیّر برگزار شد.

به گزارش  دوراهک نیوز    امام جمعه بندر دیّر در همایش نقش روحانیت در دفاع مقدس در مسجد شهدای گمنام دیّر  با تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و گرامیداشت یاد شهدای سوم محرم  سال ۵۷ شهرستان دیّر، اظهار داشت:رزمندگان  و ملت غیورایران اسلامی  در هشت سال دفاع مقدس  با الهام از عاشورای حسینی و با فداکاری و ایثارگری توانستند از استقلال و انقلاب و کیان نظام اسلامی دفاع کردند.

حجت الاسلام سیدعلی حسینی با بیان اینکه عزت خود را مدیون شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم هستیم،عنوان کرد:اگر می خواهیم عزت و سربلندی و شرف و حیثیتی که امروز داریم ادامه داشته باشد باید فرهنگ و ارزش های دفاع مقدس در جامعه نهادینه شود و به صورت یک گفتمان در آید.

وی  با اشاره به اینکه دشمن در شبیخون فرهنگی نقاط قوت ما در دفاع مقدس یعنی باورها و اعتقادات و روحیه شهادت طلبی و ایثارگری جامعه را هدف قرار داده است، افزود: امروز نسل جوان  و دانش آموزان ما از طریق شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در معرض شدیدترین هجمه دشمن هستند.

امام جمعه دیّر  بیان کرد:روحانیون از فرصت تقارن ماه محرم و هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس در راستای ارتباط بیشتر با دانش آموزان و نوجوانان و تقویت ایمان و باورهای آنان استفاده کنند.

حسینی ابراز داشت:اگر ایمان با معرفت و آگاهی و شناخت همراه شود همچون یاران امام حسین(ع) که در برابر سی هزار لشکر دشمن مقاومت کردند فرد و جامعه با ایمان  با روحیه والای ایثارگری و فداکاری در مقابل دشمن قد علم می کند.

وی با انتقاد از وعاظ و روحانیونی که نسبت به مسائل جامعه و کشور بی تفاوت هستند،اضافه کرد: اگر در گذشته افرادی اشعار غلو آمیز در مداحی ها بکار می بردند اما در سال های اخیر شخصیت امام حسین(ع) و ماهیت نهضت عاشورا مورد هجمه قرار گرفته که باید روحانیت در این زمینه به روشنگری بپردازند.

امام جمعه بندر دیّر با بیان اینکه عاشورا یک حادثه نبود بلکه یک مکتب و جریان هست،اظهار کرد:گاهی اوقات افرادی برای اغراض سیاسی بحث درس و پیام عاشورا که ظلم ستیزی و ایستادگی در مقابل ظالم است را به عنوان درس بزرگ مذاکره مطرح می کنند و  برای توجیه مسئله دست دادن با جنایتکارانی چون اوباما می گویند امام حسین(ع) به عمر سعد پیشنهاد داد که  بگذارید من دست در دست یزید بگذارم تا او در مورد من هرچه دلش خواست رفتار کند که این ها واقعا تحریف حقایق و مسلمات و چهره حسین بن علی و تحریف مکتب عاشوراست.

وی  با تأکید براینکه باید حقایق را بیان کرده و  ترس از مال و جان نداشته باشیم خاطرنشان کرد: یکی از قشرهایی که در جریان دفاع مقدس و بعد از آن مطلوم واقع شد قشر روحانیت است که در دوران هشت ساله دفاع مقدس حضوری فعال و چشمگیر در جنگ داشت  و در کسوت روحانیت تبلیغی ،  رزمی و یا تبلیغی رزمی  ایفای نقش کرده اند.

حسینی اضافه کرد: عامل اصلی پیروزی ما در دفاع مقدس عامل ایمان و  روحیه فداکاری و ایثارگری بوده  و روحانیت بزرگوار با بیانات خود و با استناد به آیات قرآن و روایات و سیره معصومین(ع) بویژه حماسه ی عاشورای حسینی این روحیه در کالبد رزمندگان دمیدند و برای مقابله با دشمن آماده کردند و این اعزام ها در پرتو بیانات روحانیت صورت می گرفت.

وی با اشاره به روایتی مبنی براینکه قلم علما بالاتر از خون شهداست،گفت:شخصیت هایی چون شهید مطهری با سخنرانی و کتب خود پیرامون شهید و شهادت میلیون ها انسان را عاشق شهادت  و فدایی  دین می کند، لذا روحانیت هم در بعد تربیت نیروها برای رزمیدن و جنگیدن در راه خدا نقش آفرین بوده و هم خود در طول تاریخ با قلم و بیان خود و بالاتر با نثار جان خود از اسلام و ارزش های اسلامی دفاع کرده باشد.

امام جمعه بندر دیّر تصریح نمود: باید روحانیت و شهدای روحانیت را از این مظلومیت بیرون بیاوریم و این یک خواسته ای است که وظبفه همه ماست .

وی گفت: همه شهدا بر ما حق دارند اما شهدای روحانیت مظلومتی خاصی دارند لذا باید از نقش شهدای روحانیت در دفاع مقدس  و عرصه های مختلف سخن بگوییم.

حسینی درباره نقض عهده آمریکایی ها در قضیه برجام یاد آور شد:امروز همگان به این سخن رهبری رسیده اند که نباید به دشمن اعتماد کرد .

وی با انتقاد از سخنان سخیفانه اخیر ترامپ در مورد ایران اسلامی عنوان داشت:آمریکا خود از مدافعان و حمایت کنندگان رژیم صهیونیستی است و به آن افتخار می کند آن وقت ایران اسلامی که از ملت مظلوم لبنان و حزب الله دفاع می کند را به  عنوان تروریسم و نقض حقوق بشر متهم می کند که نشان از سیاست دوگانه آنهاست.

امام جمعه دیّر ادامه داد:برجام تجربه ارزشمندی در مقابل ملت ایران گذاشت که گوش به فرمان رهبری باشیم  و امروز از رهگذر نقض عهد و کارشکنی آمریکایی ها ، دنیا در مقابل آنها قرار گرفته که این هم مسئله ارزشمندی برای ماست.

وی با تقدیر از مواضع اخیر رئیس جمهور ایران اسلامی در مجمع عمومی سازمان ملل  و کنفرانس خبری  و رژه نیروهای مسلح افزود: امیدواریم ملت و مسوولین  ما متحد و یکپارچه با عزمی جدی در مقابل توطئه های دشمن بایستند .

حسینی بیان کرد: تریبون و منبر های ماه محرم فرصت گرانبهایی است که سید و سالار شهیدان در اختیار ما گذاشته تا بتوانیم  فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) که همان فرهنگ جهاد و نهراسیدن از مرگ سرخ و ظلم ستیزی و سازش ناپذیری و عبادت و بندگی است را در جامعه تبلیغ کنیم.

وی ابراز کرد:عاشورا ظرفیت های منحصر به فردی دارد که ما تاکنون خیلی کم از این ظرفیت ها استفاده کرده ایم .

امام جمعه دیّر با تأکید بر لزوم ورود طلاب جوان به عرصه فضای مجازی افزود: روحانیت باید تهدید فضای مجازی را به فرصت تبدیل کرده  و شبهاتی که در ذهن جوانان می گذرد را پاسخگو باشد.

وی گفت:امروز با تجهیزاتی که ما داریم دشمن توانایی جنگ نظامی ندارد لذا بدنبال مسئله جنگ نرم و تهاجم فرهنگی به باورها و اعتقادات نسل جوان ماست که روحانیت نقش تأثیر گذاری در خنثی سازی این توطئه دشمن دارد.

حسینی فلسفه  قیام عاشورا را زنده کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر دانست و یاد آور شد: در پرتو عمل به فریضه امر به معروف  ونهی از منکر دیگر فرائض دین نیز عملیاتی می شود.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.