تاریخ انتشار :یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۴۴ ق.ظ
یک دیدگاه

هشدار به جوانان بوشهری درباره گل

هشدار به جوانان بوشهری درباره گل

هشدار به جوانان بوشهری درباره گل

دوراهک نیوز : برخی از جوانان فکر می‌کنند مصرف حشیش و گل اعتیادآور نیست در حالی که این تصور غلطی است، چراکه این دو ماده نه‌تنها اعتیادآور هستند، بلکه عوارض جسمی و روحی نیز مانند توهم به‌همراه دارند.

دوراهک نیوز: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر گفت: طرح کارزار رسانه‌ای به منظور پیشگیری از مصرف ماده مخدر گل در شش شهرستان استان بوشهر اجرا می‌شود.

به گزارش «دوراهک نیوز»؛ ارسطو ترکمان‌منش با اشاره به اینکه این طرح در قالب محتوای آموزشی به جامعه هدف ارائه می‌شود، تصریح کرد: این طرح در راستای تفاهم‌نامه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با  سازمان بهزیستی با همکاری سازمان مردم نهاد در شهرستانهای بوشهر، دشتستان، تنگستان، جم، عسلویه و کنگان به مرحله اجرا در می‌آید.

هشدار به جوانان بوشهری درباره گل

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر هدف از اجرای طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری اولیه را آگاهی بخشی، حساس سازی و اطلاع رسانی، به ویژه  برای نوجوانان در معرض خطر دانست و تصریح کرد: گل به سبب ارزان بودن امکان آن وجود دارد که در آینده به پر مصرف‌ترین مواد تبدیل شود.

وی، با اشاره به اینکه شیوه مصرف مواد گل به‌صورت تدخینی است خاطر نشان کرد: متاٌسفانه بر اساس گزارشات واصله در برخی موارد به‌صورت خوراکی رواج پیدا کرده در تولیدکیک و شیرینی بکار می‌برند که درجشن‌ها استفاده می‌شود.

ترکان منش با بیان اینکه اعتیاد و وابستگی یکی از عوارض گل است افزود:افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان،گلو و حالت گیجی،عدم تمرکز، تکلم آهسته، پرخاشگری، خشم، افسردگی، انزوا، توهم و هذیان از دیگر عوارض مصرف مواد گل است.

وی با تاکید بر هوشیاری برای مقابله با مصرف مواد گل افزود: نگرش و باورهای غلط که ماده گل اعتیادآور نیست سبب گرایش جوانان به سمت مصرف گل و این ماده توهم‌زا و بسیارخطرناک است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر بیان کرد: خط ملی مشاوره به شماره ۰۹۶۲۸ آماده پاسخگویی وارائه مشاوره است.

گل دومین مواد مخدر پس از تریاک

«گل»، دومین ماده مخدر مصرفی در کشور است و حالا ١٣ درصد از معتادان کشور گل مصرف می‌کنند. این آمار، مصرف گل را به جایی رسانده که پس از تریاک در رتبه دوم نشسته و بهزیستی را به فکر اقدامات آگاه سازی نظیر طرح “کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف گل” انداخته است.

اخیرا رئیس سازمان بهزیستی گفت: این طرح با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار می‌شود و در جهت آگاه‌سازی و حساس‌سازی آحاد جامعه نسبت به سوءمصرف مواد، به‌خصوص موادی مانند گل و شیشه و … است که امروزه در بین جوانان و نوجوانان شیوع پیدا می‌کند، در صورت مصرف گل عوارضی ایجاد می‌شود که خانواده‌ها باید آن را شناسایی و مداخله بهنگام داشته باشند، به‌طوری‌که گل بعد از تریاک دومین ماده‌ مخدری است که شیوع بالایی در کشور ما دارد.

به گفته وی، بر اساس آخرین بررسی ها، ١۵ درصد از مصرف‌کنندگان «گل» دانشجویان هستند، دانش‌آموزان نیز ٣.٧ درصد مصرف‌کنندگان این ماده مخدر بوده‌اند.

رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی هم علت توجه به مواد مخدر گل و حشیش را دسترسی آسان به این مواد دانست و گفت: امکان کشت و تولید بذر حشیش و شاهدانه در محل‌های مناسب، حتی در باغچه خانه‌ها وجود دارد.

عباسی در ادامه با تأکید بر اینکه برخی از جوانان فکر می‌کنند مصرف حشیش و گل اعتیادآور نیست، تصریح کرد: این تصور غلطی است، چراکه این دو ماده نه‌تنها اعتیادآور هستند، بلکه عوارض جسمی و روحی نیز مانند توهم به‌همراه دارند. کسب لذت ناسالم از سوی جوانان نیز یکی دیگر از دلایل گرایش آنان به مصرف این مواد است.

یک دیدگاه

  1. سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون مطالب سایت عالیه

دیدگاه خود را به ما بگویید.