تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

قانون جدید ته لنجی؛ نارضایتی شناورها، گرانی اجناس وارداتی

دوراهک نیوز: تصویب قانون جدید کالای همراه ملوانی، اگرچه در ابتدای امر توسط استاندار سابق به عنوان «دستاورد بزرگ» لقب گرفت، اما اجرای آن، نارضایتی صاحبان شناورها را در پی داشته است.

دوراهک نیوز: تصویب قانون جدید کالای همراه ملوانی یا همان اصطلاح محلی «ته لنجی» از سوی هیات دولت، اگرچه در ابتدای امر توسط استاندار سابق به عنوان «دستاورد بزرگ» در راستای تامین معیشت ساحل نشینان لقب گرفت، اما با ابلاغ قانون و اجرای آن، نارضایتی صاحبان شناورها را در پی داشته است.

به گزارش «دوراهک نیوز»؛ این اتفاق باعث شده تا شناورهای تجاری به دلیل مقرون به صرفه نبودن سفرهای دریایی، دراین خصوص احتیاط و توقف بیشتری به خرج داده و همین موضوع روی قیمت برخی اقلام پرمصرف که عمدتا از ته لنجی تامین می شود اثرگذار بوده است.

با مصوبه جدید، سفر دریایی مقرون به صرفه نیست

مدیرعامل تعاونی لنجداران گناوه درباره ایرادات مصوبه جدید دولت می گوید: آنچه از سوی استاندار در زمان تصویب این طرح در دولت مطرح شد با آنچه ابلاغ و اجرا گردیده متفاوت است و اتفاقا به ضرر شتاورها شده است.

سیدعلی موسوی گمارونی افزود: پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها که نرخ سوخت از لیتری ۳۰۰ تومان به لیتری ۱۷۰۰ تومان یعنی ۶ برابر افزایش یافت، از طرفی هزینه های هر سفر دریایی هم طی این سالها بین ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان افزایش یافته، مصوبه جدید گره کشا نیست.

وی ادامه داد: مشکل آنجاست که در ماده ۷ آیین نامه ته لنجی، تنها معافیت ۱۰ میلیونی را جهت ۶ سفر دریایی درنظر گرفته اند و سفرهای مازاد مشمول معافیت نیست، از این رو معافیت پیش بینی شده جوابگوی هزینه های سفر دریایی نیست و وقتی می بینم سایر عوارض مندرج در این آئین نامه مثل وصول ۳۰ درصدی حقوق گمرکی برای ارزاق عمومی و ۵۰ درصدی حقوق گمرکی لوازم خانگی از شناورها دریافت می شود، عملا معافیت ها از حالت صفر قبلی لغو شده و سفر دریایی را از صرفه اقتصادی خارج می سازد.

وی درباره اینکه پیشنهاد شما چیست؟ می گوید: آنچه قبلا از سوی استاندار در نشست با لنجداران یا رسانه ها درباره جزییات طرح ته لنجی اعلام شد با چیزی که در دولت مصوب و ابلاغ گردیده خیلی متفاوت می باشد و متاسفانه نگاه واقع بینانه ای به تجارت دریایی صورت نگرفته است. پیشنهاد ما این است که اگر شناورها ۸ بار در طول سال و هربار معادل ۳۰ هزار دلار از معافیت صد درصدی مواد غذایی و لواز خانگی برخوردار شود، می توان به ثبات در این حوزه امیدوار بود.

رییس تعاونی لنجداران گناوه افزود: همچنین اجرای کامل بیمه ملوانان و محسوب شدن آنها در میان مشاغل سخت از دیگر خواسته هاست که باید دولت اهتمام بیشتری دراین خصوص داشته باشد، چون در حال حاضر ملوانان فقط در طول سفر دریایی زیرپوشش بیمه هستند و به محض برگشت و دوره استراحت، تحت پوشش بیمه نبوده و بیمه بیکاری هم شامل شان نمی شود که با وجود قول های فراوان، برای این مهم فکری نشده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه مشکلات آئین نامه جدید ته لنجی به استانداری و نمایندگان مجلس اطلاع رسانی شده ولی نتیجه ای نداشته، ابراز امیدواری کرد: مسئولان و نمایندگان صدای اعتراض ساحل نشینان و متفاوت بودن آنچه درباره ته لنجی وعده داده شد با آنچه امروز ملاک عمل واقع شده را به گوش تصمیم سازان کشوری برسانند، چرا که ادامه این وضعیت به بیکاری و آسیب های اجتماعی در مناطق موثر از ته لنجی منجر می شود.

گرانی کالاهای ته لنجی در بوشهر

رییس اتحادیه خواربار و لبنیات بوشهر هم از افزایش قیمت برخی اقلام پرمصرف ته لنجی پس از ابلاغ آئین نامه جدید ته لنجی خبر می دهد.

عباس نامدارزاده در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: طی دو هفته اخیر، برخی اقلام خوراکی و نوشیدنی که بخش عمده اجناس بازار بوشهر را شامل می شود، بین ۲۰ تا ۵۰ درصد گرانتر شده که از آن جمله برخی شربت های خارجی، روغن، چای، رب، قهوه و… است.

وی افزود: این وضعیت باعث کاهش توان خرید مردم شده و درآمد مغازه ها را نیز پایین تر آورده و به ورشکستی و مشکلات بازاریان دامن می زند.

نامدرازاده با اشاره به اینکه ته لنجی حق مرزنشین است که دولت بجای پرداخت نقدی جهت باقی ماندن مردم در مرز، از چنین مشوق هایی استفاده می کند، خاطرنشان کرد: اغلب کالاهای وارداتی در بوشهر از ناحیه ته لنجی ارزانتر از شهرستان های همجوار است که به دلیل سهل الوصول بودن آن می باشد، اما با تصمیمات سلیقه ای و مصوباتی که واقعیت های زندگی در مرز را نمی بینند، همین مزیت ها را هم بی اثر و مشاغل مرتبط با آن در بازار را به حاشیه کشیده می شود.

وی افزود: در شهری که خبری از کشاورزی و کارخانه نیست، همین دریا و ته لنجی، بازار و معیشت عمده مردم را سامان بخشیده که با اتفاقات اخیر و گران تر شدن کالاهای پرمصرف، هم قدرت خرید مردم کمتر می شود و هم مغازه ها با مشکلات بیشتر و افزایش درخواست ابطال پروانه مواجه می شوند که نتیجه اش آسیب های اجتماعی است.

خدری: آیین‌نامه ته‌لنجی باید اصلاح شود

نماینده بوشهر، گناوه ودیلم درمجلس شورای اسلامی که هفته پیش در این خصوص تذکری شفاهی به رییس جمهور داشت، سه شنبه شب در جمع بازاریان و تجار گناوه گفته: آیین نامه ابلاغی در ارتباط با ته لنجی خواسته های ملوانان و مردم را تامین نمی کند و باید بازنگری و اصلاح شود.

حجت الاسلام عبدالحمید خدری افزود: آیین نامه مصوب با آن چیزی که به ملوانان و مردم وعده شده بود، مغایرت دارد و نباید تا اطلاع ثانوی اجرایی شود.

وی با بیان اینکه بجد پیگیر اصلاح این آیین نامه خواهم بود گفت: با همکاری و مشورت هایی که با چند نماینده صورت گرفته طرحی برای قانونمندی کالای ته لنجی و کولبری تهیه شده که در کمیسیون های مربوطه در دست بررسی است. از این رو به عنوان وکیل مردم مشکلات بوجود آمده را به گوش مسئولان کشور خواهم رساند و اجازه نمی دهیم معیشت مردم با خطر مواجه شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.