تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ تیر ۹۶.::. ساعت : ۲:۰۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

فاجعه در مدیریت شهری استان بوشهر/زنگ خطر برای محیط زیست استان

دوراهک نیوز: سخنان اخیر حسین دلشب نگرانی های گسترده ای را در بین دوستداران محیط زیست و مردم استان بوشهر به وجود آورد. نگرانی هایی که اگر مسئولین برای رفع آن ها تلاش نکنند به زودی استان با چالش های جدی دیگری بغیر از مشکلات آب و آلودگی های هوا مواجه خواهد شد.
به گزارش دوراهک نیوز مدیرکل محیط زیست استان بوشهر گفت: برغم درخواست و تاکید بر مدیریت پسماند توسط شهرداری ها از مجموع 37 شهر این استان فقط سه شهر به موضع زیست محیطی اهتمام دارند.

حسین دلشب در نشست بررسی مدیریت پسماند شهرداری های استان بوشهر افزود: اگر شهرداری های این استان به مدیریت پسماندهای شهری اهتمام جدی نداشته باشند توسط دستگاه قضایی مورد پیگرد قرار می گیرند.

با نگاهی به سخنان دلشب می توان به عمق فاجعه در استان بوشهر پی برد.

به عبارت دیگر وقتی 34 شهر از 37 شهر استان بوشهر فاقد مدیریت پسماند باشند یعنی اکثر شعارهایی که مسئولین از سال های گذشته تاکنون درمورد مدیریت پسماند سرداده اند همگی در حد حرف باقی مانده و به مرحله عمل درنیامده اند.

با نگاهی به آرشیو رسانه ها شاهد انواع و اقسام شعارهای رنگارنگ و زیبا از شهرداران گرفته تا مدیران استانداری در حوزه شهری و روستایی هستیم اما وقتی به آمار مدیرکل محیط زیست استان برمی خوریم مشاهده می شود نه تنها کاری در روستاها صورت نگرفته که این موضوع در شهرهای استان هم بسیار نگران کننده است.

این که 34 شهر از 37 شهر استان بوشهر فاقد مدیریت در حوزه پسماند باشند موضوعی نیست که براحتی بتوان از آن صرفنظر کرد زیرا با مشاهده این آمار می توان عملکرد مدیران در این حوزه در طول سال های گذشته را نزدیک به صفر ارزیابی کرد.

به نظر می رسد عملکرد مسئولین در حوزه مدیریت پسماند آنقدر ضعیف بوده و باصطلاح آش آنقدر شور شده که مدیرکل محیط زیست استان مجبور به واکنش شده است و شهرداران را تهدید به پیگیری از طریق مراجع قانونی کرده است.

البته انتقاداتی هم به مدیرکل محیط زیست استان بوشهر وارد است زیرا باید از آقای مدیرکل پرسید چرا علی رغم اطلاع از این فاجعه تاکنون آن را رسانه ای نکرده و از طریق مراجع قضایی این موضوع را پیگیری نکرده است.

به هر حال؛ سخنان اخیر حسین دلشب نگرانی های گسترده ای را در بین دوستداران محیط زیست و مردم استان بوشهر به وجود آورده است. نگرانی هایی که اگر مسئولین برای رفع آن ها تلاش نکنند به زودی استان با چالش های جدی دیگری بغیر از مشکلات آب و آلودگی های هوا مواجه خواهد شد.

اکنون با مشاهده آمار و ارقام مربوط به آلودگی های سواحل بوشهر از یک طرف و وجود آلاینده های گوناگون در محیط های نفت و گازی از سوی دیگر و اینک نیز عدم مدیریت صحیح پسماند باید از مسئولین استان پرسید آیا در حوزه محیط زیست کاری هم صورت گرفته است یا این که فقط مدیران به برگزاری جلسات پشت درهای بسته و ارایه آمار و ارقام زیبای کاغذی بسنده کرده و از اقدام و عمل غافل مانده اند؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.