تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۶.::. ساعت : ۴:۵۲ ب.ظ
فاقددیدگاه

سکوت بوشهر در روز خلیج فارس/ اختلافاتی که استان همسایه سودش را برد

دوراهک نیوز: متاسفانه در خاموشی و سکوت ادارات دولتی و شهرداری بوشهر برای نکوداشت روز خلیج فارس، نهادهای مردمی و اصطلاحا سمن ها یا دانشگاهها نیز امسال برنامه برجسته و آبرومندانه ای برای 10 اردیبهشت نداشته اند تا نشان دهنده خمودی و بی انگیزگی در استان برای چنین مقوله ای باشد.

دوراهک نیوز: در حالی به 10 اردیبهشت ماه روز ملی نکوداشت خلیج فارس رسیدیم که بوشهر با دارا بودن بیشترین مرز آبی با این آبراهه و سوابق طولانی در چنین حوزه ای، این روز را در خاموشی و سکوت می گذراند.

به گزارش «دوراهک نیوز»؛ برای سومین سال پیاپی برنامه های کشوری روز ملی خلیج فارس به استان هرمزگان سپرده شد تا با حضور مسئولانی از کابینه نظیر وزیر ارشاد، برخی سفیران خارجی و چهره های شناخته شده بین المللی، بر نقاط برجسته استان همسایه در این حوزه تمرکز شود.

فرصتی که در بوشهر به دلیل درگیری های بچه گانه مدیریتی نادیده گرفته شد و از کف رفت.

ماجرا به سال 93 بازمی گردد که مدیریت استان اختلافاتش با مدیرکل ارشاد را در بزرگداشت مراسم روز خلیج فارس دخالت داد و دانشگاه خلیج فارس را بجای ارشاد که از ابتدا متولی کشوری مراسم بود، جایگزین نمود. اما با وجود هشدارهای برخی دلسوزان مبنی بر اینکه دانشگاه بوشهر در برگزاری برنامه های عمومی تجربه کافی ندارد، مورد بی اعتنایی قرار گرفت و شد آنچه نباید می شد.

در نهایت به دلیل اختلافات پیش آمده و عدم هم افزایی مناسب میان ارگانهای متولی، همایش نازلی در روز خلیج فارس با حضور وزیر ارشاد برگزار شد و متولیان این عرصه که اوضاع استان را اینگونه دیدند، قید بوشهر را برای برگزاری برنامه های کشوری روز خلیج فارس زده و حالا می بینیم برای سومین سال پیاپی، هرمزگان به عنوان مرکز خلیج فارس معرفی و برجسته می شود.

این در شرایطی می باشد که به گواه مستندات موجود، بوشهر سبقه تاریخی بلند و پرآوازه تری نسبت به سایر نقاط کشور در مقوله خلیج فارس دارد، از مقاومت چندصدساله در برابر استعمار برای حفاظت از این آبراهه تا آثار مکتوبی که در خصوص خلیج فارس توسط بوشهری ها ترجمه و تالیف گردیده و افزون بر آن، داشتن طولانی ترین مرز با خلیج فارس هم این استان را محق تر از دیگران جهت محوریت برنامه های کشوری روز 10 اردیبهشت قرار می دهد.

با این حال هرچند قرار بود برنامه های کشوری روز خلیج فارس بین دو استان هرمزگان و بوشهر یکسال در میان بچرخد، ولی استان همسایه به خوبی توانسته از فضایی که در بوشهر شکل گرفته، بهره برده و برای سومین سال متوالی مرکز برنامه های این روز باشد.

رهاورد این مهم نیز برخی تصمیمات کارگشا برای هرمزگان می باشد که یکی از آنها ایجاد بنیاد ملی خلیج فارس شناسی در استان همسایه بود که سال گذشته با دستور وزیر ارشاد محقق شد.

به هر حال روز ملی خلیج فارس از بوشهر رفت، شهری که در تاریخ 250 سال گذشته همواره مرکز ثقل تجارت دریایی و تفکر ایرانی‌ها بوده و به‌عنوان مرکز حکمرانی بنادر و جزایر خلیج‌فارس، از اهمیت بالایی در تاریخ معاصر ایران برخوردار بوده است.

از طرفی، متاسفانه در خاموشی و سکوت ادارات دولتی و شهرداری بوشهر برای نکوداشت روز خلیج فارس، نهادهای مردمی و اصطلاحا سمن ها یا دانشگاهها نیز امسال برنامه برجسته و آبرومندانه ای برای 10 اردیبهشت نداشته اند تا نشان دهنده خمودی و بی انگیزگی در استان برای چنین مقوله ای باشد.

البته مراد ما از نکوداشت خلیج فارس برپایی سینمار و همایش های پرهزینه اما بدون خروجی نیست، بلکه می توان همانند استان همسایه از چنین مناسبت هایی برای حضور اعضای کابینه در استان و زمینه سازی برای تصمیمات راهگشا در حوزه های مختلف بهره برد.

افزون بر آن، روز 10 اردیبهشت را با مراسم های شاد و مفرح برای خانواده ها و کودکان خاطره انگیز کرد و حتی با برنامه های جالب توجه، جذابیت کافی را ایجاد کرد تا گردشگران داخلی و حتی خارجی برای سفر به بوشهر در این روز ترغیب شوند.

همچنین برای مقابله با جعل نام این آبراهه، بجای همایش هایی برای ایرانیان که بر نام اصلی خلیج فارس اتفاق نظر دارند، باید از ظرفیت های استانی و کشوری برای اقدامات ابتکاری و هنرمندانه در خارج مرزها بهره برد، چه اینکه اگر از هنرمندان استان حمایت شده و انگیزه کافی در آنها شکل بگیرد، در این عرصه حرف های نو و تازه ای برای گفتن دارند.

دست آخر اینکه روز 10 اردیبهشت آمد با وجود تکرار عنوان پرطمطراق “طولانی ترین مرز با خلیج فارس ” توسط مسئولان بوشهر، اما استان در این مناسبت حرفی برای گفتن نداشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.