تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۷:۰۹ ب.ظ
فاقددیدگاه

راویان موسیقی نواحی دل به «کوچه» بوشهر می‌سپارند+ تصاویر

راویان موسیقی نواحی دل به «کوچه» بوشهر می‌سپارند

دوراهک نیوز : پسینِ یک روز جنوبی است و صدای هُفۀ یک فصل داغ از دور خبر از بهاری را می‌دهد که قرار است امسال خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنی مهمان کوچه‌های بندر شود.

سودابه زیارتی

پسینِ یک روز جنوبی است و صدای هُفۀ یک فصل داغ از دور خبر از بهاری را می‌دهد که قرار است امسال خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنی مهمان کوچه‌های بندر شود. گرمای جنوب از همین حالا عرق بر پیشانی‌ات نشانده است و هُرم گرما افزون می‌شود وقتی مردم این بندر لمیده بر خلیج فارس همراه می‌شوند با موسیقی.

اینجا بوشهر است؛ شهر فرهنگ، موسیقی و حرکت. اینجا بوشهر است و در واپسین روزهایی که کم‌کم دارد پیوند می‌خورد با نوروز، مردمان بندرنشین خلیج تا ابد فارس، میزبان گفتگوی فرهنگ و تمدن ایران می‌شوند با زبان موسیقی و دل به ‌«کوچه» می‌سپارند؛ کوچه‌ای که از دیوارهای کاهگلی‌اش هنوز صدای هلهله می‌آید، صدای سنج و دمام و میان صدها صدا، هنوز هم  نوای نی‌انبان گوش‌ات را می‌نوازد.

راویان موسیقی نواحی دل به «کوچه» بوشهر می‌سپارند

در یک قدمی بهار، راویانی از جنس موسیقی آمده‌اند تا فاش کنند رازی را که در لابه‌لای موسیقی دیارشان نهفته است؛ آمده‌اند مهمان کنند بوشهری‌ها را به جرعه‌ای گفتگو با شهد آوا و نوا.

اینجا بوشهر است و ما میزبانی می‌کنیم جشنواره‌ای را که «کوچه» نام دارد.

پسینِ شنبه‌ای که گذشت همراه گشتیم با «کماکان» از خوزستان و «عاشیقلار میشو» از آذربایجان.

شب از نیمه گذشته اما گروه سازهاشان را دوباره کوک کردند تا در حاشیه “کوچه” و در ازدحام مردمی خونگرم که حالا تمام جانشان گوش شده، باز بنوازند و از موسیقی مردمانشان بگویند؛ از تاریخ سازشان در گذشته های دور تا به امروز بگویند. داستان نت ها و ریتم هایی را نقل کنند و نشانه های پنهان شده در آواهاشان را.  می نوازند و می خوانند و جمعیت که حالا آشناتر از پیش شده اند با راویان نواحی  همصدا می شوند و می خوانند، آذری، جنوبی. و حالا این موسیقی است که زبان می گشاید به وحدت و همدلی و در کوچه طنین انداز می شود.

 

راویان موسیقی نواحی دل به «کوچه» بوشهر می‌سپارند

«کوچه» هفت شب، خوان می‌گستراند برای بزرگان موسیقی فولکلور، از گیلان و آذربایجان، کردستان و خوزستان، لرستان و هرمزگان. و فردا در شب دومِ کوچه فستیوال، شاهد اجرای گروه داماهی از هرمزگان خواهیم بود . رضا کولغانی به همراه گروهش در دو سانس  راوی موسیقی جنوبی ترین بندر این خاک خواهد شد.

برای دیدن تصاویر در ابعاد بزرگ، روی آن کلیک کنید

دیدگاه خود را به ما بگویید.