تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶.::. ساعت : ۶:۱۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

راه‌آهن بوشهر قربانی اختلاف نظر نمایندگان

راه‌آهن بوشهر قربانی اختلاف نظر نمایندگان

دوراهک نیوز : تلاش نماینده جنوب استان برای تغییر مسیر خط ریلی بوشهر به جنوب استان فارس، شائبه هماهنگی وی با برخی نمایندگان استان همجوار به قصد دستیابی به اهداف خاص را در اذهان عمومی متبادر می کند.

یادداشت زیر در راستای گسترش اطلاع رسانی و انتشار دیدگاههای مختلف بوده؛ از این رو «خلیج فارس» آماده درج مقالاتی در نقد آن می باشد

ابراهیم غلامی

معاون وزیر راه و شهرسازی در جریان بازدید از جنوب استان بوشهر همراه خانم الماسی خبر داده: “طراحی خط ریلی شیراز به جم و عسلویه به اتمام رسیده و در حال جذب سرمایه گذار و فاینانس خارجی برای آغاز عملیات اجرایی آن هستیم”

این خبر شاید در ظاهر امر به دلیل تخصیص امکانات جدید به بخشی از استان نوید بخش توسعه و پیشرفت باشد، اما نگاهی به سابقه موضوع، از اتفاقات و تصمیم هایی تلخ حکایت می کند.

پروژه راه آهن شیراز- بوشهر- عسلویه از مصوبات سفر اول دولت احمدی نژاد به استان بوشهر بود که در سال ۸۶ عملیات اجرایی آن در استان آغاز شد، اما به دلیل تامین نشدن اعتبارات مورد نیاز، روند اجرایی اش با گذشت زمان کند گردید و اکنون نیز عملیات اجرایی پروژه کاملا متوقف شده است.

در پایگاه اطلاع رسانی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درباره شرح مسیر پروژه راه آهن محور شیراز– بوشهر– عسلویه آمده:

راه‌آهن بوشهر قربانی اختلاف نظر نمایندگان

الف) محور شیراز-بوشهر؛ محور شیراز بوشهر به طول ۴۴۲ کیلومتر از ایستگاه راه آهن مرودشت آغاز و پس از عبور از رودخانه کر و شمال دریاچه مهارلو، به ایستگاه کوار می رسد. در ادامه با گذر از روستای سیرزجان و حوالی غربی موردستان (آتشکده)، رودخانه آب شور را قطع نموده و به شهر فراشبند وارد می شود. سپس محور در منطقه ای کوهستانی ادامه مسیر داده و در محدوده کیلومتر ۴۲۷ به ایستگاه چغادک رسیده و نهایتاً به شهرستان بوشهر منتهی می شود.

ب) محور اهرم – عسلویه؛ محور فوق به طول حدود ۲۰۵ کیلومتر از ایستگاه اهرم واقع در شمال اهرم شروع شده و مسیر پس از انشعاب از این ایستگاه با یک قوس چپگرد به سمت اهرم طی مسیر می کند. در ادامه مسیر از ایستگاه شماره ۲ واقع در شمال روستای ملگاودان عبور کرده و پس از گذر از نواحی شمال شرقی بندر کنگان به ایستگاه شماره ۷ می رسد. نهایتاً مسیر بعد از عبور از ایستگاه شماره ۸، در کیلومتر  ۲۰۵ به بندر عسلویه می رسد.

راه‌آهن بوشهر قربانی اختلاف نظر نمایندگان

در خردادماه سال جاری، خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از خط ریلی شیراز بوشهر عسلویه، احداث این خط آهن را به منظور ایجاد کریدور ترانزیتی ریلی از بوشهر تا مبادی شمالی کشور دانست که موجب اتصال منطقه پارس جنوبی به شبکه ریلی سراسری می شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر نیز در شهریور ماه سال جاری گفته بود: راه آهن بوشهر – شیراز ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که براساس مجوز شورای اقتصاد باید از فاینانس خارجی استفاده شود که همانند سالهای گذشته در دست پیگیری است.

علاوه بر آنچه به عنوان فعالیت اخیر نماینده جنوب استان و اعلام تغییر نظر وزارت راه بیان شد، سال پیش نیز نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در اظهار نظری در شورای شهر بوشهر پیرامون پروژه راه آهن گفته بود: “مسیر شیراز به دلیل دشواری های اجرا و وجود تونل های متعدد با موانعی مواجه است، اما شرایط مسیر بندر امام خمینی به بوشهر را مناسب تر می دانم و اگر از این مسیر استفاده شود، کار جلوتر خواهد افتاد، هر چند مدیریت استان مسیر فعلی را مورد نظر دارد”.

مگر مطالعات توجیهی پروژه ای با این درجه از اهمیت به صورت دقیق انجام نشده که اکنون هر کدام از نمایندگان استان می کوشد با تغییر مسیر خط ریلی و انتقال آن به حوزه انتخابیه خود، روند اجرای پروژه را دچار خلل نمایند؟

راه‌آهن بوشهر قربانی اختلاف نظر نمایندگان

چرا نباید در اجرای این پروژه مهم حداکثر منفعت برای استان در نظر گرفته شود بطوری که در وضعیت فعلی پروژه موصوف خط ریلی از شهرستان های دشتستان، بوشهر، تنگستان، دشتی، دیر، کنگان و عسلویه عبور می کرد و علاوه بر مردم، صنایع، بازرگانان و بنادر این شهرستان ها نیز در مسیر ترانزیت خط ریلی قرار می گرفتند، اما در طرح پیشنهادی نماینده جنوب استان فقط شهرستان های جم و عسلویه به عنوان پایگاه اصلی آرای انتخاباتی وی در مسیر خط ریلی قرار دارند!

ضمن اینکه تلاش نماینده جنوب استان برای تغییر مسیر خط ریلی بوشهر به جنوب استان فارس، شائبه هماهنگی وی با برخی نمایندگان استان همجوار به قصد دستیابی به اهداف خاص را در اذهان عمومی متبادر می کند.

فراموش نکنیم که دلیل توجیه پذیری خط ریلی بوشهر، استفاده از راه آهن برای فعالیت های تجاری و صنعتی است و از این رو باید بیشترین تعداد از بنادر و صنایع استان در کنار خط ریلی قرار گیرند و گرنه صرف دسترسی بوشهری ها به خط ریلی با هر شعار پرطمطراقی، دستاوردی جز دسترسی است.

شایسته است نمایندگان استان بجای درگیری بر سر مسیر راه آهن و اظهارنظرهایی در این خصوص، تلاش خود را برای احیای این پروژه بکار بگیرند تا یکی از معدود استان های فاقد خط ریلی کشور از این مزیت برخوردار شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.