تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ تیر ۹۶.::. ساعت : ۲:۱۹ ب.ظ
فاقددیدگاه

دریا روی شناورهای صیادی بوشهر بسته می‌شود

دوراهک نیوز: همزمان با این تصمیم، گشت‌ پایش ذخایر میگو برای تعیین ذخایر و آزادسازی صید این آبزی در آب‌های ساحلی استان بوشهر نیز آغاز شد.

دوراهک نیوز: معاون شیلات استان بوشهر گفت: در آستانه فصل صید میگو برای جلوگیری از صدمه وارد شدن به ذخائر و زیستگاه آبزیان، طرح دریابس اجرایی می‌شود که امسال 16 تیر برای این مهم تعیین شده است.

به گزارش «دوراهک نیوز» به نقل از شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا)؛ عباس آهنگر مقدم اظهار داشت: با اجرای این طرح، فعالیت صید و صیادی در آبهای خلیج فارس تا تعیین زمان صید میگو ممنوع می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای دریابس به درخواست فعالان بخش صید صیادی انجام می‌شود تاکید کرد: با توجه به پیشنهاد جامعه صیادی و اتحادیه و تشکل‌های با مشارکت شیلات و پژوهشکده میگو«دریابس» در آستانه آغاز صید میگو در آبهای استان بوشهر اجرایی می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر، تعیین زمان اجرای مطرح دریابس در آستانه فصل صید میگو دانست و افزود: این طرح در کمیته مدیریت صیاد استان بوشهر با حضور نماینده صیادان و اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر تصمیم‌‌گیری می‌شود و بر اساس زمان تعیین شده، تا اعلام زمان صید میگو، صیادان از رفتن به دریا برای صید و صیادی منع می‌شوند.

آهنگرمقدم بیان کرد: اجرای طرح دریا بس فرصت بازسازی ذخایر، تخم ریزی برای آبزیان بارور، جلوگیری از صید غیرمجاز و آماده شدن صیادان برای فعالیت صید میگو را فراهم می‌کند.

 گشت دریایی برای آغاز صید میگو در آب‌های بوشهر

رئیس بخش بیولوژی و ارزیابی ذخایر پژوهشکده میگو در استان بوشهر گفت: گشت‌ پایش ذخایر میگو برای تعیین ذخایر و آزادسازی صید میگو در آب‌های ساحلی استان بوشهر آغاز شد.

محمدجواد شعبانی با بیان اینکه طرح پایش ذخائر بررسی میگو هر ساله در دهه نخست تیرماه اجرایی می‌شود افزود: بر اساس این طرح، گشت‌های پژوهشکده میگو در استان بوشهر، با انجام سه گشت پایش، میزان ذخایر میگو را از منطقه دریایی مُطاف در جنوب تا جزیره شمالی در شمال استان بوشهر، بررسی می‌کنند.

وی با بیان اینکه این پایش در اعماق مختلف دریا انجام می‌شود، تصریح کرد: در این گشت‌های تحقیقاتی دریایی، ذخایر میزان میگو در اعماق کمتر از 10، 10 تا 20 و بیش از 20 متر بررسی می‌شود.

شعبانی با بیان اینکه  برای‌ اجرای طرح پایش ذخائر میگو، هر بار تورکشی یک ساعت طول می‌کشد خاطر نشان کرد: هر گشت تحقیقاتی دریایی پایش میگو پنج تا شش روز به طول می‌انجامد، که پیش‌بینی می‌شود در گشت دوم بتوان میزان ذخایر  میگو در آب‌های استان بوشهر ارزیابی کرد.

وی با اشاره به تعیین زمان صید میگو در آبهای استان بوشهر گفت: زمانی که اندازه 70 درصد میگوهای بررسی شده بیش از 12 سانتیمتر باشد، صید میگو در آب‌های استان بوشهر آزاد اعلام می‌شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.