تاریخ انتشار :پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۹۶.::. ساعت : ۴:۱۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

ته لنجی بزرگ ترین و مهمترین راه امرار معاش ملوانان در این منطقه است

دوراهک نیوز- رئیس اتاق اصناف شهرستان کنگان گفت: ته لنجی یا کالای ملوان در واقع بزرگترین و مهمترین راه امرار معاش جاشو(ملوان) در این منطقه به شمار می آید و به عبارتی یکی از راه کارهای سنتی و قدیمی تامین هزینه و مخارج زندگی غالب مردم این منطقه به خصوص دریانوردان است.

عیسی کرمی رئیس اتاق اصناف شهرستان کنگان درگفتگو با خبرنگار ثلاث عنوان کرد: ته لنجی یا کالای ملوان در واقع بزرگترین و مهمترین راه امرار معاش جاشو(ملوان) در این منطقه به شمار می آید زیرا یکی از راه کارهای سنتی و قدیمی تامین هزینه و مخارج زندگی غالب مردم این منطقه به خصوص دریانوردان است.

وی افزود: از آنجایی که تا کنون و قبل از ورود صنایع بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی در این منطقه هیچ کارخانه و صنایع مادر نداشته ایم و تنها زمینه اشتغال مردم اینجا صید و صیادی و دریانوردی بوده و متاسفانه با ورود صنایع نامبرده همچنان بسیاری از بومیان به دلایل مختلف مشکل اشتغال دارند و لذا دولت باید تدبیری بیندیشد تا این قشر زحتکش کماکان از این راه امرار معاش کند.

وی گفت: مرزبانان این منطقه حق دارند از نعمت دریا و دریانوردی بهره لازم را ببرند ولی متاسفانه عدم توجه به این مهم باعث شده تا هراز چندگاهی  با اعمال سلیقه های مختلف، کالاهای همراه ملوان(ته لنجی) راقاچاق تلقی کرده و با روش های گوناگون با آن برخورد شود.

کرمی افزود: برکسی پوشیده نیست که هدف و منظور از برخورد با قاچاق، کالاهای همراه ملوان(ته لنجی) نبوده و نیست.

رئیس اتاق اصناف شهرستان کنگان در ادامه گفتگو با ثلاث اظهار داشت: با اندک دقت متوجه می شویم که نه تنها این کالا موجب امرار معاش و تامین مایحتاج زندگی ملوان بوده، بلکه حتی در کسب و کار بازاریان نیز تاثیر بسزایی داشته است.

کرمی اظهار داشت: متاسفانه مدیران ارشد نتوانسته اند در این منطقه محروم راهکارهای مناسبی ارائه دهند و لذا تنها راه را دستگیری و برخورد با این قشر مظلوم جامعه دیده اند.

وی عنوان کرد: درد و رنج و مشکلات عدیده بازاریان و کسبه اعم از صیاد، دریانورد، مغازه دار کسی جز فردی که خودش برخواسته از این جامعه باشد نمی داند.

کرمی تصریح کرد: اتاق اصناف شهرستان کنگان که خود برخواسته از درون قشر زحمت کش این دیار است، تمام مشکلات را نه تنها احساس کرده بلکه با آن عجین شده و خوب می دانیم وبه جرات میتوان گفت دریانوردی جز مشاغل سخت است.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.