تاریخ انتشار :پنج شنبه ۷ دی ۹۶.::. ساعت : ۶:۳۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

تمام روستاهای دشتی تحت پوشش باسوادی قرار دارند

کارشناس مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان دشتی:

کارشناس نهضت سوادآموزی شهرستان دشتی گفت: در روستاها وضعیت بسیار خوبی ازلحاظ باسوادی حاکم است و در آخرین فازی که انجام دادیم بی‌سوادی به‌طور کامل از روستاها ریشه‌کن شد و همگی روستائیان کاملاً باسواد هستند.

به گزارش دوراهک نیوز سوادآموزی به توفیق فرمان امام خمینی (س) از یک حرکت محدود فرهنگی، به نهضتی فراگیر تبدیل شد و ازآن‌پس در شمار مقدس‌ترین آرمانه‌ای انقلاب اسلامی درآمد.

به حتم، چنین آرمان مقدسی، شایستگی آن را دارد که در کنار مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های معجزه قرن، یعنی انقلاب شکوهمند اسلامی بنشیند و سطری طلایی در کارنامه نهضت اسلامی در جهان معاصر باشد.

به مناسبت هفته نهضت سوادآموزی با بهرام عقاب نشان کارشناس مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان دشتی نشستیم:

کلاس‌های نهضت سوادآموزی در شهرستان دشتی هنوز هم دایر است؟

بله. کلاس‌ها هنوز هم در شهرستان دشتی دایر است و ما به دو صورت فردی و کلاسی کار می‌کنیم. دوره نهضت سوادآموزی ابتدا به‌صورت فردبه‌فرد صورت می‌گیرد و پس‌ازآن دوره‌ای به نام دوره انتقال وجود دارد که سوادآموز در آن شرکت کرده و معادل مدرک ششم ابتدایی است

و به‌صورت کلاسی در شهرستان دشتی اکنون دایر است و حدنصاب تشکیل کلاس ۱۰ نفر است.

آیا می‌توانیم بگوییم بی‌سوادی در شهرستان دشتی به‌طور کامل ریشه‌کن شده است؟

آمار باقی‌مانده بی‌سوادان در شهرستان دشتی بسیار اندک است اما همین دسته اندک تکمیل کنند جورچین باسوادان در دشتی هستند.

در روستاها وضعیت بسیار خوبی ازلحاظ باسوادی حاکم است و در آخرین فازی که انجام دادیم بی‌سوادی به‌طور کامل از روستاها ریشه‌کن شد و همگی روستائیان کاملاً باسواد هستند.

اما در سطح شهر خورموج آمار فعلی بی‌سوادی در حدود ۱۰۰ نفر است که امیدواریم در فاز بعدی امسال و یا نهایتاً در سال آینده این ۱۰۰ نفر تحت پوشش باسوادی قرار گیرند.

یعنی تا سال آینده شهر خورموج و کل شهرستان دشتی باسواد می‌شوند؟

امیدواریم این کار انجام شود. نهضت سوادآموزی و باسواد کردن یک کار بین بخشی است و بخش‌های مختلف در باسواد کرد مردم دخیل هستند.

خود افراد محروم از سواد دراین‌بین نقش بزرگی ایفا می‌کنند، ما همیشه آماده‌ایم ولی از آن ناحیه افراد بی‌سواد به دلیل گرفتاری‌های شخصی و مشکلاتشان ازیک‌طرف ما جواب خوبی از محرومان از سواد دریافت نکردیم وگرنه ما همیشه آماده باسواد کردن مردم هستیم، اگر انشالله این همت در افراد باقی‌مانده شکل گیرد ما هم آماده تکمیل جورچین باسوادی هستیم.

بازه سنی افراد بی‌سواد در شهرستان دشتی را چه سنینی تشکیل می‌دهند؟

جامعه هدف ما را افراد ۱۰ تا ۴۹ سال تشکیل می‌دهند حالا افرادی که باقی‌مانده‌اند عموماً بالای ۳۰ سال سنت دارند و بیشتر از افرادی هستند که به دلایل شخصی و مشکلات اجتماعی و نوع شغل از سواد محروم هستند اما از سال ۱۳۷۱ به بعد افراد بی‌سواد کم داریم و آمار بیشتر افراد بالای ۳۰ سال هستند.

مهم‌ترین کاری که در هفته نهضت سوادآموزی در شهرستان دشتی انجام شد چه‌کاری بود؟

در طول هفته نهضت سوادآموزی برنامه‌های متنوعی انجام شد که عموماً محوریت آن‌ها آگاهی دادن به مردم و مسئولین جهت جلوگیری از ورود بی‌سواد و ترک تحصیلی‌ها به جامعه است.

در جلسات پشتیبانی نهضت سوادآموزی و آموزش‌وپرورش و مسابقات انشایی که برگزار شد ما با این محور تأکید کردیم که سواد یک نیاز عمومی و اجتماعی است و نباید از آن غافل شویم.

آیا از دانش آموزان هم برای این آگاهی بخشی استفاده می‌کنید؟

یکی از محورها و بازوهای کار ما در نهضت سوادآموزی مدارس هستند. بعد از سال ۱۳۹۱ که کلیه فعالیت‌های نهضت سوادآموزی به آموزش‌وپرورش واگذار شد معلمان و مدیران وارد میدان مبارزه بابی سوادی شدند و راستای این کاردانش آموزان به‌عنوان یک بازوی توانمند درراه ریشه‌کنی بی‌سوادی کمک می‌کنند.

خوشبختانه یک نگاه ویژه به مقوله بی‌سوادی در خانواده‌ها وجود دارد. الآن کتاب‌هایی با عنوان «خواندن با خانواده» وجود دارد که نفس وجود چنین کتاب‌هایی این است که تک‌تک اعضای خانواده در جریان باسواد کردن جامعه قرار می‌گیرند.

مصاحبه: وحید ابراهیمی

دیدگاه خود را به ما بگویید.