تاریخ انتشار :سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶.::. ساعت : ۸:۰۷ ق.ظ
فاقددیدگاه

تشکیل پرونده در دادستانی بوشهر/ تکذیب ادعاى عربستان درباره دستگيرى سه نظامى ايرانی/ توقیف فعالیت ماهیگیران بوشهری

دوراهک نیوز: جمعه شب بود که دو قایق صیادی بوشهر در اطراف سکوهای نفتی و مرز آبهای ایران و عربستان با تیراندازی گشت دریایی سعودی مواجه شدند که بر اثر آن یکی از سرنشینان فوت شد.

به گزارش دوراهک نیوز جمعه شب بود که دو قایق صیادی بوشهر در اطراف سکوهای نفتی و مرز آبهای ایران و عربستان با تیراندازی گشت دریایی سعودی مواجه شدند که بر اثر آن یکی از سرنشینان فوت شد.
سرنشین دیگر قایق که پسر وی بوده توانست از مهلکه نجات یافته و همراه جسد صبح شنبه خود را به اسکله صیادی جفره بوشهر برساند.

تشکیل پرونده در دادستانی بوشهر

علی حسن پور دادستان بوشهر با اعلام ادامه پیگیری پرونده تیراندازی منجر به فوت گارد ساحلی عربستان به روی صیادان ایرانی و با اشاره به اینکه ورود سهوی و یا غیرارادی صیادان به آب‌های کشورهای همسایه اقدامی بی‌سابقه نیست و در جمهوری اسلامی ایران معمولاً در چنین مواقعی با متخلفان که عموماً در پی امرار معاش و کسب روزی هستند به عنوان ورود غیرمجاز به محدوده آب‌های یک کشور برخورد می‌شود، افزود: اقدام به شلیک توسط مرزبانی عربستان به سمت قایق‌های صیادی ایرانی که سهواً و یا به لحاظ عوامل خارج از اراده به آب‌های کشور همسایه وارد شده‌اند خلاف حسن همجواری و خلاف مقررات بین‌المللی است.

حسن پور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز بارها با ورود غیرمجاز لنج‌های عربستانی مواجه بوده اما تنها به عنوان اتهامی ورود غیرمجاز با صیادان برخورد قانونی کرده است تأکید کرد: با توجه به اینکه احتمال دستگیری سرنشین قایق‌های دیگری متعلق به کشورمان توسط عربستان وجود دارد موضوع جهت پیگیری به نمایندگی وزارت امور خارجه در استان بوشهر اعلام شده است.

وی افزود: بر اساس تحقیقات اولیه و نوع کالیبر اسلحه به کار رفته، اقدام به تیراندازی توسط عوامل مرزبانی عربستان سعودی قریب به یقین است.

دادستان عمومی و انقلاب بوشهر در تشریح چگونگی وقوع حادثه گفت:حسب گزارش واصله و محتویات پرونده، دو صیاد ایرانی که پدر و پسر بوده‌اند ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه تاریخ ۲۶ خرداد از حوالی اسکله جفره بوشهر به قصد انجام صید خارج شده‌اند و در حوالی چاه‌های فروزان (متعلق به ایران) موتور قایق آنان با مشکل مواجه می‌شود.

به گفته دادستان بوشهر پس از خاموش شدن قایق، جریان آب صیادان را به سمت آب‌های عربستان کشانده که پس از برطرف کردن مشکل و روشن شدن مجدد قایق به هنگام مراجعت به سمت سکوی فروزان حدود ساعت ۲۴ شب، متأسفانه با تیراندازی سرنشینان قایق متعلق به مرزبانی عربستان که در تعقیب دو قایق دیگر بوده مواجه می‌شوند که منجر به فوت یکی از صیادان شده است.

بر اساس این گزارش پرونده‌ای در این ارتباط در شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر تشکیل و تحقیقات در حال انجام است.

عربستان مدعی بازداشت ۳ نیروی ایرانی شد

نیروی دریایی عربستان مدعی شد که سه نفر از نیروهای ایرانی را از داخل قایقی که در نزدیکی میدان نفتی مرجان ضبط کرده بود، بازداشت کرد.

پس از گذشت دو روز از خبر تیراندازی گارد مرزی عربستان سعودی به سوی دو قایق ماهیگیری بوشهر در مرز آبهای ایران و عربستان، شبکه العربیه به نقل از یک مقام مسئول سعودی که نامش را فاش نکرد، موضع ریاض را اعلام کرد.

شبکه العربیه به نقل از یک مقام مسئول عربستان سعودی ادعا کرد که نیروی دریایی این کشور، 3 قایق را روز جمعه (21 رمضان) که وارد آبهای منطقه‌ای این کشور شده بودند، رصد کرده است.

 این مقام مسئول که هیچ نامی از وی نیامده، در ادامه ادعا کرده است: ساعت 20:28 جمعه شب گذشته، نیروی دریایی عربستان، متوجه حضور سه قایق که دارای پرچمهایی با دو رنگ قرمز و سفید شد که به سرعت در حال نزدیک شدن به سکوهای میدان نفتی «مرجان» بودند.

این منبع سعودی بدون اشاره به هویت سرنشینان این قایق‌ها افزود: نیروی دریایی عربستان فورا وارد عمل شد و به سوی این قایق‌های متجاوز تیراندازی کرد. یکی از قایق‌ها توقیف شد که پس از تفتیش، مشخص شد که حامل سلاح بوده و هدف آن، خرابکاری بوده است اما دو قایق دیگر گریختند.

تکذیب ادعاى عربستان درباره دستگيرى سه نظامى ايرانی

اما بلافاصله پس از انتشار این خبر مقامات ایران این ادعای عربستان را تکذیب کردند. مديرکل امور مرزى وزارت کشور گفت: ادعای عربستان مبنی بر دستگیری سه نیروی نظامی ایران در نزدیکی میدان نفتی مرجان مربوط به همان دو قايق ماهیگيرى است.
مجید آقابابایی افزود: عربستان با تيراندازى به دو قايق صيادى ايرانى باعث مرگ يکى از ماهیگيران شد. ادعاى عربستان درباره دستگيرى نيروى نظامى ايران صحت ندارد چرا که افرداى که با نيروهاى اين کشور روبه رو شدند صيادان ساده‌اى بودند که قايق آنها هم قايق ماهی‌گيرى بوده است.

شهریاری: اقدام عربستان در شلیک به صیادان بی‌گناه استان بوشهر پیگیری می‌شود

سیدکمال‌الدین شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بوشهر اظهار داشت: این از عجز و درماندگی آل سعود است که برای فرو نشاندن خشم خود از اقتدار ملت ایران، اقدام به تیراندازی به تعدادی از صیادان بی‌پناه بوشهری کرده است.

وی افزود: این اقدام کاملا با اصول انسانی در تضاد است و حتی اگر فرض کنیم قایق‌های ایرانی بر اثر امواج دریا وارد مرزهای آبی عربستان شده باشند، گارد ساحلی عربستان مجاز به شلیک به سوی قایق‌های صیادی بوشهری نبوده است.

نماینده مردم شهرستان‌های دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه یکی از صیادان بوشهری با اصابت گلوله به کمرش جان خود را از دست داده و فرزند وی توانسته با فرار از این مهلکه، پیکر پدر خود را تا ساحل بوشهر برساند ولیکن از سرنوشت صیادان دیگر که در محاصره گارد ساحلی عربستان بوده‌اند اطلاع دقیق و موثقی در دست نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بوشهر با اشاره به این که موضوع توسط وزارت امور خارجه در حال پیگیری است، تاکید کرد: به محض مشخص شدن ابعاد این اتفاق، موضوع را در جلسه‌ای در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بررسی کرده و به شکل مقتضی و با جدیت تمام مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

وی ضمن تسلیت به خانواده صیاد بوشهری، عنوان کرد: امیدواریم رژیم ضد حقوق بشر سعودی کارنامه سیاه خود را تیره‌تر ننموده و صیادان زحمتکش دیگر در صحت کامل به میهن اسلامی بازگردند.

روايت نماينده بوشهر از شليك به صياد بوشهری

عبدالحميد خدري، نماينده بوشهر در مجلس شوراي اسلامي كه با او صحبت كرده‌ بود، در گفت‌وگو با «شرق» اين‌طور روايت مي‌كرد: «محمود و پسرش فرهاد سيامر، بعدازظهر جمعه از اسكله جفره بوشهر به قصد صيد حركت‌كرده‌اند. نزديكي‌هاي چاه‌هاي فروزان (ميدان نفتي متعلق به جمهوري اسلامي ايران) موتور قايق‌شان خراب مي‌شود و به همين خاطر جريان آب آنها را به سمت آب‌هاي مشترك مي‌كشاند. قبل از نيمه‌شب درگير تعمير قايق خود بودند و ديدند كه شناورهاي عربستان در حال تعقيب دو قايق دوموتوری ايراني هستند. سرعت ايراني‌ها بيشتر بود و گويا فرار كردند، اما سرنشينان شناور سعودي كه لباس پلنگي به تن داشتند بدون هيچ حرفي به سمت قايق سيامرها تيراندازي كردند. يکي از تيرها از بدنه قايق گذشته و به کمر محمود اصابت مي‌كند. او در اثر همين تير فوت مي‌كند. شناور سعودي بعد از اين تيراندازي آنها را رها كرده و مي‌رود. فرهاد نيز موفق مي‌شود كه قايق را راه‌انداخته و جسد پدر را صبح شنبه به اسكله جفره برساند».
اقدام خلاف عرف عربستان
بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان، اقدام مرزباني عربستان را بدون توجيه، غيرانساني و مغاير با اصول حقوق بين‌الملل خواند.

فعالیت ماهیگیران بوشهری متوقف شد

خبرگزاری ایلنا نیز با پرداختن به این موضوع نوشت: به دنبال کشته‌شدن یک ماهیگیر ایرانی در درگیری با نیروهای مرزبانی عربستان سعودی فعالیت کشتی‌های ماهیگیری در این استان متوقف شده است.

یک صیاد بوشهری در تشریح این خبر گفت: پیش از این به دلایلی همچون نامساعد بودن وضعیت جوی و مواج بودن دریا فعالیت کشتی‌های ماهیگیری در محدوده آب‌های خلیج فارس متوقف شده بود ولی این اولین باری است تردد کشتی‌های ماهیگیری به دلایلی دیگری متوقف می‌شود.

وی بابیان اینکه هم اکنون کشتی های ماهیگیری حتی در محدود

تایید خبر کشته شدن یک صیاد ایرانی توسط گارد مرزبانی عربستان

مجید آقابابایی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور با تایید کشته شدن یک صیاد ایرانی توسط گارد مرزبانی عربستان گفت: 2 قایق ایرانی که در حال ماهی‌گیری در آب‌های خلیج فارس بودند بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج می‌شوند.

وی افزود: بر این اساس و بدون تایید این مسئله که قایق‌های ایرانی وارد مرزهای عربستان شوند، تیراندازی از سوی گارد مرزبانی این کشور به سوی قایق‌های ایرانی صورت می‌گیرد و یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته می‌شود.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور تصریح کرد: این کار عربستان مطابق با اصول انسانی نبوده و حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به مرزهای عربستان بر اثر امواج دریا آنها مجاز به شلیک به سوی قایق‌های ایرانی نبودند.

آقابابایی تصریح کرد: ما در حال پیگیری این موضوع هستیم تا مشخص شود که آیا قایق‌های ایرانی وارد مرز عربستان شده بودند یا خیر. این کار عربستانی‌ها مطابق با اصول انسانی و دریانوردی نبوده است.

وزارت خارجه: این موضوع تلخ در دست بررسی است
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در گفتگو با ایسنا در خصوص این حادثه گفت: موضوع کشته شدن صیاد بوشهری در تیراندازی گارد مرزبانی عربستان توسط ارگان‌های ذی‌ربط و مرزبانی کشور نیز تایید شده است.

قاسمی اظهار کرد: بعد از مشخص شدن نتایج بررسی‌های اولیه توسط دستگاه‌های مربوطه، این واقعه تلخ به شکل مقتضی و با جدیت تمام مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس و بدون تایید این مسئله که قایق‌های ایرانی وارد مرزهای عربستان شوند، تیراندازی از سوی گارد مرزبانی این کشور به سوی قایق‌های ایرانی صورت می‌گیرد و یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه این کار عربستان را خلاف اصول انسانی دانست.

روند حقوقي پيگيري
اقدام گارد ساحلي عربستان از لحاظ حقوقي خلاف عرف بين‌المللي است و بايد پرسيد اين كشور چطور به خود اجازه چنين رفتاري را مي‌‌دهد. يوسف مولايي، كارشناس حقوق بين‌الملل در‌اين‌باره به «شرق» گفت: «در عرف بين‌الملل تيراندازي و كشتار به خاطر اين‌ مسائل خيلي نادر و استثنائي است. به طور معمول كشورها در اين موارد، به قايقي كه از مرزهاي دريايي آنها عبور كرده است، هشدار مي‌دهند. در مواردي نيز آنها را بازداشت مي‌كنند و بعد از بازجويي اگر مشخص شود كه سهوا مرتكب خطا شده‌اند، آزاد مي‌شوند». او افزود: «اين مشكل به خاطر كاستي در قوانين و نهادهاي بين‌المللي پيش مي‌آيد و امري بسيار معمول است». مولايي تيرگي روابط ديپلماتيك را علت اصلي شدت عمل عربستان دانست و در پاسخ به اينكه مسير پيگيري حقوقي اين مسئله چيست، گفت: «مسير مشخصي در حقوق بين‌الملل وجود ندارد. اگر ايران و عربستان هر دو كنوانسيوني را پذيرفته باشند كه در آن به ديوان دادگستري بين‌المللي صلاحيت بررسي داده شده باشد، مي‌توان از آن طريق اقدام كرد». اين كارشناس حقوق بين‌الملل افزود: «شوراي امنيت نيز مرجعي است كه مي‌توان مسئله را با عنوان تهديد عليه صلح و امنيت بين‌المللي به آن ارجاع داد؛ اما نهايتا به يك توصيه‌نامه ختم مي‌شود و اثر چنداني ندارد».

داستان تكراري
گرفتارشدن صيادان ايراني در آب‌هاي عربستان، موضوع تازه‌اي نيست و در سال‌هاي اخير بسيار اتفاق افتاده است. همين تابستان گذشته بود كه سه صياد ايراني از سكوي مرجان حركت كرده و از سوی سعودي‌ها بازداشت شدند. خانواده‌هايشان ماه‌ها پيگيري كردند و مدام شنيدند كه با توجه به قطع‌بودن روابط ديپلماتيك با عربستان، امكان پيگيري فراهم نيست. قبل از آن در بهار ٩٥ نيز يك پدر و پسر به دريا رفته و بازنگشته بودند. اواخر سال ٩٤ نيز چهار صياد جزيره شيف، از سوي نيروهاي نظامي عربستان، به اتهام تجاوز مرزي بازداشت شده بودند. همان وقت بود كه ويدئويي در فضاي مجازي منتشر شد و قطع انگشتان يك ايراني به دست چند نفري كه كويتي حرف مي‌زدند، همه را شوكه كرد. تقريبا هم‌زمان با اين ماجرا بود كه جسد يكي از صيادان ايراني حوالي سکوهاي نفتي جزيره خارك پيدا شد.

بر‌اساس اخبار رسمي تا تابستان گذشته ١٦ صياد بوشهري به اتهام تجاوز مرزي در عربستان بازداشت بودند. همه اينها در حالي است كه هنوز خاطره اعدام آن ١٨ صياد ايراني در سال ٩١ فراموش نشده است. آنها در سال ٨٥ در آبراه‌هاي بين‌المللي به وسيله نيروي دريايي عربستان دستگير و ربوده شدند. درآن‌باره نيز دولت عربستان به آنها اتهام حمل مواد مخدر زد و اگرچه براساس حقوق بين‌الملل، هيچ كشوري نمي‌تواند در آب‌ها و آبراه بين‌المللي – تنگه‌ها و کانال‌ها و رودخانه‌هايي که درياهاي آزاد را به يکديگر متصل مي‌کند- حقوق قانوني اتباع کشورهاي ديگر را نقض کند و براساس قوانين داخلي خود با آنها رفتار کند، عربستان براساس قوانين خود صيادان ايراني را به زندان دمام فرستاد و بعد از شكنجه به اعدام محكوم كرد. اكنون اوضاع بدتر از بد است. عربستاني كه به واسطه رقابت‌هاي منطقه‌اي با ايران دريا و ماهي‌گيران ايراني را وسيله انتقام‌گيري سياسي قرار داده بود، بعد از حمله به سفارتش در تهران شيوه سخت‌گيرانه‌تري در پيش گرفت. تركش دشمني‌هاي عربستان با ايران به تن ماهي‌گيران بي‌گناه مي‌خورد. نمي‌توان اين چنگ‌ و دندان نشان‌دادن‌هاي عربستان را ديد و به ياد نياورد كه مقامات اين كشور در ماه‌هاي اخير به صورت علني تهديد كرده‌اند جنگ را به داخل ايران خواهند كشاند. ميلياردها دلار اسلحه خريده‌اند و حتي از گروه‌هاي افراطي منطقه و خاك همسايگان براي حمله به مرزبانان ايراني استفاده كرده‌اند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.