تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۱۱ ق.ظ
فاقددیدگاه

تحصیل رایگان ۶ هزار دانش‌آموز افغان در استان

دوراهک نیوز: وی بیان کرد: در سالهای گذشته از دانش آموزان افغان شهریه گرفته می شد ولی براساس شیوه نامه جدید، تحصیل برای این دانش آموزان همانند دانش آموزان ایرانی در مدرسه های دولتی رایگان است.

دوراهک نیوز: معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: ۶ هزار و ۴۳ نفر از دانش آموزان افغان در استان به صورت رایگان مشغول به تحصیل هستند که ۶۰ درصد پسر و ۴۰ درصد دختر می باشند

به گزارش «دوراهک نیوز»؛ محمود قاسمی افزود: بیشترین جمعیت دانش آموزی افغان در شهرستان بوشهر با هزار و ۶۲۶ نفر، دشتستان با هزار و ۴۵۹ و کمترین آنها با ۱۴ نفر مربوط به دیلم است.

قاسمی که با ایرنا گفتگو کرده، با اشاره به ممنوعیت حضور اتباع افغان در دو شهرستان دیلم و گناوه ادامه داد: برای برطرف کردن مشکل تحصیل فرزندان این افراد اولین منطقه آزاد و نزدیک به این شهرستانها که شامل بخش شبانکاره می شود برای پذیرش این دانش آموزان مهیا شده است.

قاسمی افزود: همه دانش آموزان افغان در کنار دانش آموزان ایرانی درمدرسه های استان مشغول به تحصیل هستند و همه قوانینی که برای دانش آموزان ایرانی اعمال می شود برای آنها نیز قابل اجرا و معتبر است.

وی بیان کرد: در سالهای گذشته از دانش آموزان افغان شهریه گرفته می شد ولی براساس شیوه نامه جدید، تحصیل برای این دانش آموزان همانند دانش آموزان ایرانی در مدرسه های دولتی رایگان است.

وی یادآور شد: همچنین با توجه به عائله مند بودن خانواده دانش آموزان افغان این خانواده ها در زمینه تامین لوازم مدرسه فرزندان خود با مشکل روبه رو هستند که تلاش می شود با توزیع کتابهای کمک آموزشی و بسته های لوازم التحریر مشکلات این دانش آموزان برطرف شود.

قاسمی، در مورد استقبال خانواده های افغان از مدرسه های غیردولتی گفت: آن دسته از خانواده های افغان که امکان مالی داشته باشند از مدرسه های غیردولتی استقبال می کنند.

وی گفت: برگزاری جشنواره غذا، نمایشگاههای هنرهای دستی خانواده اتباع و فروش دست ساخته های آنان، برگزاری کلاس و کارگاه آموزش خانواده، مسابقه فوتبال جام صلح و دوستی بین مدارسی که دانش آموزان ایرانی و اتباع افغان دارند، توزیع لوازم شوینده و بهداشتی برای سوادآموزان و دانش آموزان اتباع افغانستان از جمله دیگر برنامه های اجرایی در سال جاری است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.