تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۷:۰۶ ق.ظ
فاقددیدگاه

بوشهر روی جام‌جهانی قطر حساب باز کند

دوراهک نیوز: با این‌که هنوز مشخص نیست چه تیم‌هایی در‌ سال ٢٠٢٢ و مسابقات جام‌جهانی قطر که برای اولین بار در زمستان برگزار خواهد شد، حضور دارند اما قطعا کشاندن تیم‌های مطرح به خاک ایران می‌تواند چه از نظر فوتبالی، چه اجتماعی و چه سیاسی برای ایران بازخورد مثبتی داشته باشد.

دوراهک نیوز: شاید بیشتر از آن‌که برای برگزاری بزرگترین رویداد فوتبال جهان در کشور همسایه خود خوشحال باشیم، در سال‌های اخیر درگیر انتقاد رسانه‌های اروپایی از اعطای این میزبانی به قطر شده‌ایم. هر اتفاقی که در پشت پرده رخ داده، حالا دیگر میزبانی قطری‌ها در‌سال ٢٠٢٢ از ٣١ تیم برتر فوتبال جهان و همچنین هواداران آنها قطعی شده است. در این میان ایران و به‌ویژه مناطق ساحلی نظیر کیش، هرمزگان و بوشهر به دلیل نزدیکی به قطر می‌تواند نقش کلیدی را با فراهم کردن امکانات برای تیم‌های بزرگ جهان و مردم علاقه‌مندی که از سراسر دنیا برای تماشای جام‌جهانی راهی قطر می‌شوند، ایفا کند.

فرصت طلایی برای کیش

به نوشته شهروند، برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ در قطر، این امکان را به کشورهای خاورمیانه می‌دهد که بتوانند قبل از آغاز این رقابت‌ها میزبان کمپ تمرینی تیم‌های برتر جهان باشند. جزیره کیش با توجه به امکانات خوبی که در زمینه هتلینگ، حمل‌ونقل و جاذبه‌های گردشگری دارد، به‌عنوان گزینه اصلی ایران برای میزبانی از کمپ‌های تمرینی مطرح شده است. قطعا آب و هوای مشابه جزیره کیش با قطر می‌تواند یکی از دلایل اصلی تیم‌های خارجی برای انتخاب این جزیره باشد.

علی کفاشیان، نایب‌رئیس فدراسیون ایران و کنفدراسیون آسیا دراین‌باره گفته است: «٣٢ تیم شرکت‌کننده در جام‌جهانی نهایتا ٥ روز قبل از رقابت‌ها باید در کشور میزبان حضور پیدا کنند. براساس قوانین رقابت‌های جام جهانی، مهیا کردن کمپ‌های تمرینی برای هر کدام از این ٣٢ تیم قبل از آغاز رقابت‌ها در شهرهای نزدیک مثل دوبی و جزیره کیش ایران محتمل است.»

ساخت کمپ‌های تمرینی

از چندی پیش این جرقه در ذهن مسئولان منطقه آزاد کیش زده شده که قبل از فرا رسیدن زمان برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ امکانات ورزشی لازم را برای میزبانی از تیم‌های بزرگ جهان به وجود آورند تا این مسأله به همراه جاذبه‌های دیگر جزیره کیش باعث شود تیم‌های راه یافته به جام‌جهانی از بین گزینه‌های موجود نظیر امارات و کویت، ایران را انتخاب کنند. در همین راستا ساخت ٢ زمین برای برپایی کمپ‌های تمرینی در دستور کار مسئولان جزیره کیش قرار گرفته است. برای این کار با مشاوران آلمانی مذاکراتی صورت گرفته تا از زمان کلنگ‌زنی تا بهره برداری نظارت دقیقی را روی ساخت کمپ‌های تمرینی با امکانات مناسب داشته باشند.

درخواست کمک قطری‌ها

جدا از اقداماتی که مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش صورت می‌دهند، فدراسیون فوتبال نیز نقش پررنگی در استفاده مناسب از این فرصت طلایی دارد. بعد از مذاکرات صورت گرفته اخیر میان مدیرعامل منطقه آزاد کیش با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و محمدرضا ساکت مدیر تیم‌های ملی قرار است به‌زودی تفاهم نامه‌ای بین ٢ سازمان امضا شود تا فدراسیون در بخش مذاکرات بین‌المللی فعال شود. از سوی دیگر تاکنون هم مذاکراتی دراین‌باره بین ایران و قطر انجام شده که مهم‌ترین آن حضور ناصر الخاطر، رئیس کمیته برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ در ایران بود. این مسئول در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در ایران اعلام کرد که قطر روی کمک ایران برای برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ حساب باز کرده است. همچنین شنیده می‌شود قطری‌ها پیشنهادات زیادی دراین‌باره به فدراسیون ایران ارایه داده‌اند.

کدام تیم‌ها به ایران می‌آیند؟

با این‌که هنوز مشخص نیست چه تیم‌هایی در‌ سال ٢٠٢٢ و مسابقات جام‌جهانی قطر که برای اولین بار در زمستان برگزار خواهد شد، حضور دارند اما قطعا کشاندن تیم‌های مطرح به خاک ایران می‌تواند چه از نظر فوتبالی، چه اجتماعی و چه سیاسی برای ایران بازخورد مثبتی داشته باشد. مسئول ورزش جزیره کیش معتقد است شاید تیم‌های بزرگ جهان کیش را به‌عنوان گزینه نخست خود معرفی نکنند اما تیم‌های درجه ٢ قطعا شرایط این جزیره را می‌پسندند.

بوشهر، گزینه دوم

در شرایطی که کیش به‌عنوان گزینه اصلی میزبانی از کمپ‌های تمرینی تیم‌های ملی نامش مطرح شده است، فدراسیون در تلاش است تا از مناطق جنوبی دیگر که آب و هوایی نزدیک به قطر دارند، قبل از جام‌جهانی ٢٠٢٢ استفاده بهینه کند. بوشهر در شرایط فعلی به‌عنوان گزینه دوم فدراسیون مطرح شده تا با ایجاد کمپ‌های تمرینی بتواند میزبان چند تیم باشد. البته هدف اصلی فدراسیون این است که از جام‌جهانی ٢٠٢٢ نه‌تنها قبل از این رویداد برای برپایی کمپ‌های تمرینی استفاده کند، بلکه این روند را بعد از جام‌جهانی با ارایه سرویس مناسب به تیم‌های خارجی ادامه دهد و منطقه‌ای مثل جزیره کیش را به‌عنوان پایگاهی برای برگزاری کمپ‌های تمرینی به تمام کشورهای جهان بشناساند.

تاج: هر کاری از دستمان بربیاید، انجام می‌دهیم

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال که بخشی از مسئولیت را درباره میزبانی از تیم‌های خارجی قبل از جام‌جهانی ٢٠٢٢ برعهده دارد، درباره اقدامات صورت گرفته در این زمینه می‌گوید: «جلساتی در این رابطه برگزار شده و ما هم اعلام آمادگی کردیم تا کمک‌های لازم را انجام دهیم. فعلا تمرکز اصلی ما روی اخذ میزبانی جام‌جهانی فوتسال در‌سال ٢٠٢٠ است. با این حال این‌که تیم‌های بزرگ جهان پایشان به خاک کشورمان باز شود، قطعا اتفاق بسیار مهم و بزرگی است. در حیطه فدراسیون فوتبال هر کاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم تا از میزبانی قطر در جهت منافع ملی ایران استفاده لازم را ببریم.»

ایران، جهانی می‌شود

با این‌که نزدیک به ٥‌سال تا برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ باقی مانده اما برای این‌که ایران بتواند از از این فرصت مهم نهایت استفاده را ببرد، قطعا باید برنامه‌ریزی‌های لازم از حالا صورت بگیرد. به نظر می‌رسد عزم جدی در میان مسئولان فدراسیون وجود دارد تا پای تیم‌های بزرگ را قبل از جام‌جهانی ٢٠٢٢ به ایران بکشانند اما از حرف تا عمل فاصله زیاد است. باید دید که در سال‌های آینده روند ساخت کمپ‌های تمرینی در جزیره کیش و شهرهای دیگر نظیر بوشهر و همچنین رایزنی با فدراسیون‌های مطرح خارجی چطور پیش خواهد رفت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.