تاریخ انتشار :سه شنبه ۲ آبان ۹۶.::. ساعت : ۵:۲۷ ق.ظ
فاقددیدگاه

بوشهر تنها استان فاقد استخر دانش‌آموزی/ شرکت ۶۰ درصد دانش‌آموزان استان در مسابقات ورزشی+ تصاویر

چمن جایگزین آسفالت مدارس می شود/ اجرای حیاط پویا در ۶۰ درصد مدارس استان/ ۲ آسیب اجتماعی مهم در مدارس

دوراهک نیوز: معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش وپرورش استان بوشهر می گوید: ۶۰ درصد دانش آموزان استان در مسابقات ورزشی از مدارس تا سطح ملی حضور دارند که استعدادیابی، ترویج ورزش و شادابی و نشاط دانش آموزان از اهداف آن می باشد.

به گزارش «دوراهک نیوز»؛ حسن قلندری در نشستی خبری با بیان اینکه المپیاد ورزشی درون مدرسه ای برای چهارمین سال در ۱۲۰۰ آموزشگاه استان آغاز شده، افزود: امسال ۶۰ درصد دانش آموزان معادل ۱۲۰ هزار نفر زیر پوشش این المپیاد قرار می گیرند.

به گفته وی، حدود سه هزار دانش آموز در مسابقه های استانی شرکت خواهند کرد و ۳۰ تیم ورزشی از مدارس استان به مسابقات کشورهای اعزام خواهند شد.

اجرای حیاط پویا در ۶۰ درصد مدارس استان

قلندری با اشاره به اینکه طرح حیاط پویا از دیگر طرح های مرتبط با این معاونت است، افزود: امسال این طرح در ۶۰ درصد مدارس های استان بوشهر اجرا می شود، طوری که با استفاده از ترسیم اشکال و جداول و نصب وسایل سبک و بی خطر ورزشی در فضای حیاط آموزشگاه های ابتدایی و متوسطه اول، زمینه فعالیت دانش آموزان در ساعت تفریح و اوقات فراغت فراهم خواهد شد تا از طریق بازی هم سطح سلامت و آمادگی جسمانی دانش آموزان ارتقا یابد و هم تا اندازه ای مهارت های جسمی حرکتی و ورزشی توسط دانش آموزان کسب شود.

کمبود فضای ورزشی در مدارس استان

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش وپرورش استان درباره وضعیت فضاهای ورزشی دانش آموزی گفت: سرانه فضای ورزشی سالنی استان ۳۱ سانتی متر مربع و فضای روباز ۸۰ سانتی متر مربع است که با نیازهای دانش آموزان فاصله زیادی دارد.

قلندری با بیان اینکه پرداختن به ورزش دختران از اولویت های آموزش و پرورش در سالجاری است اظهار کرد: تنها ۲۰ مدرسه استان بوشهر مجهز به سالن ورزشی روبسته هستند که این جوابگوی نیاز دانش آموزان دختر نیست.

به گفته وی، در این شرایط نباید سالن و فضاهای ورزشی دانش آموزان به کاربری های دیگری غیر از این اختصاص داده شود و از فرمانداران در این خصوص انتظار همراهی بیشتری داریم.

چمن جایگزین آسفالت مدارس می شود

وی با اشاره به اینکه رویکرد امسال این معاونت احداث چمن مصنوعی در مدارس بجای ورزش روی آسفالت می باشد، خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۵ مدرسه به زمین چمن مصنوعی مجهز شده و انتظار می رود این تعداد تا پایان سال به ۵۰ مدرسه افزایش یابد.

قلندری ادامه داد: امسال از محل ارزش افزوده ۳۸ میلیارد ریال برای تعمیر و تجهیز فضای ورزشی مدارس استان پیش بینی شده که می تواند کمک شایانی به این حوزه کند.

بوشهر، تنها استان بدون استخر دانش آموزی

قلندری درباره استخر شنای دانش آموزی و طرح آموزش شنا به این قشر که از برنامه های آموزش و پرورش بوده، گفت: ۵ استخر نیمه تمام در شهرهای بوشهر، کنگان، خورموج، برازجان، گناوه و دیلم در دست ساخت است که تنها استخر بوشهر وضعیت مشخص تری دارد و امیدواریم تا پایان سال مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی بیان کرد: امسال تنها برای استخرهای شنای کنگان و دشتی با همکاری فرمانداران اعتبار تخصیص یافته و برای مابقی هیچ اعتباری در نظر گرفته نشده است.

قلندری اظهار کرد: رشته شنا برای پایه سوم ابتدایی در نظر گرفته شده، اما چون بوشهر تنها استان فاقد استخر دانش آموزی بوده و فضایی برای رشته نبوده، پیگیری نشده است.

۲ آسیب اجتماعی مهم در مدارس

معاون آموزش و پرورش استان درپاسخ به سوال «خلیج فارس» درباره مهمترین آسیب های اجتماعی مدارس اظهار داشت: استان بوشهر از نظر آسیب های اجتماعی نسبت به خیلی از مناطق کشور وضعیت سبز دارد، ولی آسیب های مرتبط با فرزندان طلاق و خشونت والدین که روی دانش آموزانن نیز اثر می گذارد، از چالش های جدی است.

نظارت جدی بر بوفه مدارس

وی درباره وضعیت بوفه مدارس، از نظارت دوره ای با همراهی با دانشگاه علوم پزشکی خبر داد و تصریح کرد: اقلام ممنوعه نظیر نوشیدنی های پرشکر، چیپس، پفک، آبمیوه های دارای افزودنی و… به بوفه مدارس اعلام شده و درخصوص نظارت بر آنها هیچ تعارفی نداریم، کما اینکه اخطار و درج در پرونده برای برخی مدیران مدارس به دلیل ضعف نظارت بر بوفه داشته ایم.

وی ادامه داد: اما از والدین هم توقع می رود که تغذیه سالم و مفید در اختیار دانش آموزان قرار دهند، چرا که درباره اقلام خوراکی که دانش آموزان وارد مدارس می کنند، نمی تواند از اجبار و رویه قهرآمیز استفاده کرد.

طرح آهن یاری و ویتامین D

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر درباره طرح های پیشگیری گفت: اجرای طرح های ویتامین D برای ۴۵ هزار دانش آموز، آهن یاری برای ۳۶ هزار دانش آموز دختر، وارنیش فلوراید برای دانش آموزان ابتدایی، سلامت نوجوانی برای هزار دانش آموز روستایی شبانه روزی، تنبلی چشم، پیشگیری از ایدز از جمله طرح های پیشگیری قابل اجرا در سال جاری است.

وی با اشاره به فعالیت ۱۲۰ مربی بهداشت در مدرسه های استان گفت: با کمبود ۲۰۰ مربی بهداشت در مدارس استان مواجه ایم که از طریق رابطان بهداشت جبران می شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.