تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۳:۴۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

بوشهر از رتبه 27 کشور عبور نکرد

دوراهک نیوز : با وجود رشد جوازهای تاسیس صادره در استان، میزان سرمایه گذاری و اشتغال پیش بینی شده طی سال گذشته در استان بوشهر، اما همچنان در میان استان های قعرنشین از لحاظ رشد صنعنی قرار داریم.

دوراهک نیوز : با وجود رشد جوازهای تاسیس صادره در استان، میزان سرمایه گذاری و اشتغال پیش بینی شده طی سال گذشته در استان بوشهر، اما همچنان در میان استان های قعرنشین از لحاظ رشد صنعنی قرار داریم.

به گزارش «دوراهک نیوز »؛ روزنامه بامداد جنوب در این خصوص نوشت: بخش صنعت، معدن و تجارت ايران با دارا بودن بيشترين سهم اقتصادي كشور، داراي تعامل گسترده‌اي با ساير بخش‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي جامعه ايران است و مي‌تواند يكي از موثر ترين پيشران‌هاي اقتصادي كشور باشد. بنابراين آشنايي با وضع موجود، برنامه‌ها و سياست‌هاي اين بخش مي‌تواند تصوير روشني از وضعيت و توان آينده اقتصادي ايران در اختيار مخاطب قرار دهد.

برهمین اساس، مروری بر عملکرد استان بوشهر در حوزه صنعت، معدن و تجارت تا پایان سال گذشته نمایی مناسب از شرایط را نمایش می دهد.

رشد محسوس بوشهر در تعداد جوازهای صادره

نگاهی به گزارش عملکرد وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) نشان می‌دهد که جوازهای تاسیس صادره استان بوشهر در یازده ماهه سال 94 تعداد 127 مورد بوده که این میزان در سال گذشته با افزایش 66 درصدی به 211 فقره رسیده است که پیش‌بینی می‌شود میزان اشتغالی بالغ بر پنج هزار و 676 نفر ایجاد کند.

بر همین اساس، در ستون سرمایه مجوز و همچنین اشتغال مجوز نیز در مقابل نام استان بوشهر، درصد تغییرات مثبت مشاهده می‌شود. با این حال رتبه بوشهر در میان استان‌های کشور در سال 94، رتبه نازل 28 بوده که در سال گذشته با یک پله صعود، پس از استان‌های ایلام، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و کهکیلویه و بویراحمد در رتبه 27 کشور قرار گرفت.

در جدول پروانه‌های بهره‌برداری صادره نیز که در سال 94 تنها تعداد 15 فقره پروانه صادر شده بود، با افزایش 146 درصدی همراه بوده و پارسال به 37 فقره پروانه رسیده که اشتغال پیش‌بینی شده آن به 529 نفر می‌رسد.

بیشترین تعداد پروانه بهره‌برداری صادره در بین استان‌های کشور مربوط به استان تهران با 908 فقره و کمترین تعداد آن با 24 فقره به استان ایلام تعلق دارد.

گفتنی است بوشهر در میان 31 استان کشور از لحاظ تعداد پروانه بهره‌برداری صادره، در سال 94 رتبه آخر کشور (31) را داشت که در سال 95 این رتبه بهبود یافته و به جایگاه 27 کشور رسید.

همچنین از میزان 37 پروانه‌ بهره‌برداری صادره بوشهر تعداد 23 پروانه مربوط به پروانه بهره‌برداری ایجادی و 14 پروانه نیز مربوط به پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای است که این استان در بخش پروانه‌های بهره‌برداری صادره ایجادی رشد 91 درصدی و در بخش پروانه‌های بهره‌برداری صادره توسعه‌ای رشد 366 درصدی داشته است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.