تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ آذر ۹۶.::. ساعت : ۸:۱۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

افزایش کرسی‌های نمایندگان بوشهر؛ اولویت با کدام حوزه انتخابیه است؟

افزایش کرسی‌های نمایندگان بوشهر

دوراهک نیوز: بهتر آن است حامیان نماینده جنوب استان به جای موج سواری و تحریک افکارعمومی حوزه انتخابیه جنوب استان، به وی کمک کنند تا با ارایه کارنامه ای قابل قبول، ایشان نخستین نماینده حوزه انتخابیه جنوب استان باشد که موفق می شود بیش از یک دوره بر این کرسی جلوس نماید.

یادداشت زیر در راستای گسترش اطلاع رسانی و انتشار دیدگاههای مختلف بوده؛ از این رو «خلیج فارس» آماده درج مقالاتی در نقد آن می باشد تا گامی برای تصمیم گیری منطقی در خصوص تغییر حوزه های انتخابیه استان برداشته شود

احسان حسینی

افزایش کرسی‌های نمایندگان بوشهر

رسانه ای شدن پیگیری طرح افزایش ۴٠ کرسی جدید به نمایندگان مجلس و تخصیص یک کرسی برای استان بوشهر، حامیان برخی نمایندگان استان این پرسش را پیش کشیده اند که برای افزایش یک کرسی جدید به تعداد نمایندگان بوشهر اولویت با تفکیک کدام حوزه انتخابیه است؟

اصل شصت و چهارم قانون اساسی مقرر می دارد پس از هر ۱۰ سال با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر بیست نفر نماینده به عده نمایندگان مجلس اضافه شود و با توجه به عدم اجرای این اصل طی بیست سال گذشته، مقرر شده جمعا چهل کرسی جدید به ظرفیت مجلس افزوده شود و در این میان یک کرسی در اختیار استان بوشهر قرار گرفته که در پیش نویس طرح یاد شده پیشنهاد شده تا حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم با مرکزیت بوشهر به دو حوزه انتخابیه جداگانه تقسیم و کرسی جدید در اختیار حوزه انتخابیه جدید گناوه و دیلم قرار گیرد.

 

افزایش کرسی‌های نمایندگان بوشهر

بهتر است به تاریخچه اجرای این اصل قانون اساسی اشاره شود که طی آن در مجلس پنجم و در جریان افزایش ۱۰ کرسی جدید به نمایندگان مجلس، یک کرسی به استان بوشهر تعلق گرفت اما اختلاف دو نماینده وقت استان باعث شد برای حل اختلاف، نهایتا موضوع به نظر نهایی نمایندگان مجلس موکول شود.

در جریان دفاعیه محمد خواجه پور نماینده وقت مردم بوشهر، گناوه و دیلم از تقسیم حوزه انتخابیه خود و در سوی دیگر دفاع عبدالله حاجیانی نماینده وقت دشتی، تنگستان، دیر و کنگان (هنوز عسلویه و جم بخش هایی از شهرستان کنگان بودند)، این حاجیانی بود که توانست نمایندگان را قانع کند تا به تفکیک حوزه انتخابیه با مرکز خورموج رای دهند و دو حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان و نیز کنگان، دیر، جم و عسلویه ایجاد شود و پس از آن در انتخابات مجلس ششم چهار کرسی به نمایندگان استان بوشهر تعلق گرفت.

در اواخر دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی با شروع عملیات بهره برداری از میدان گازی پارس جنوبی و تبدیل کنگان و عسلویه به کارگاه صنعتی ملی با بیش از ١۵٠ هزار نفر نیروی شاغل، این فرصت را در اختیار حاجیانی قرار داد تا با مانور بر این مهم و تاکید بر ضرورت اختصاص یک کرسی نمایندگی برای عسلویه موافقت نمایندگان را به خود جلب نماید و برنده این رقابت نفس گیر باشد.

افزایش کرسی‌های نمایندگان بوشهر

جالب آنکه با تفکیک حوزه انتخابیه جنوب استان به دو حوزه انتخابیه، حاجیانی خود در رقابتی سخت و نفس گیر دومین و آخرین دوره حضورش در مجلس را تجربه کرد و پس از شکست او در انتخابات مجلس هفتم تاکنون هیچ نماینده ای موفق نشده بیش از یک دوره در حوزه انتخابیه جنوب استان، مسوولیت نمایندگی را تجربه نماید.

بررسی موضوع از زاویه ای دیگر نشان می دهد طبق نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته، جمعیت سه شهرستان حوزه انتخابیه شمال استان برابر ۴٣۵.٩٠۶ و جمعیت چهار شهرستان حوزه انتخابیه جنوب استان برابر ٣١٢.۴٢٢ نفر است و طبیعی است تفکیک حوزه انتخابیه شمال استان که از مجلس پنجم تاکنون در نوبت تفکیک قرار دارد در اولویت باشد.

ضمن اینکه جمعیت شاغل در پارس جنوبی نیز به دلیل به بهره برداری رسیدن پروژه ها و کاهش شدید نیروی کار بسیار کاهش یافته و همین جمعیت باقی مانده نیز اکنون در سرشماری به عنوان بخشی از جمعیت ساکنین شهرستان های جنوب استان به شمار می آیند.

افزایش کرسی‌های نمایندگان بوشهر

حامیان نماینده فعلی جنوب استان از طریق برخی رسانه های همسو با بزرگنمایی جمعیت شاغل در پارس جنوبی و جمع و تفریق کردن جمعیت شهرستان های گناوه و دیلم و مقایسه آن با جمعیت عسلویه و جم می کوشند افکار عمومی را منحرف و حوزه انتخابیه جنوب استان را به تفکیک محق تر معرفی کنند،

در حالی که خود به خوبی می دانند حوزه انتخابیه شمال استان از بیست سال پیش در نوبت تفکیک قرار داشته و به دلیل دفاع ضعیف نماینده وقت، موفق به تفکیک نشده وعملا این حق طبیعی مردم گناوه و دیلم است که نماینده ای جدا از شهرستان سیصدهزار نفری بوشهر که خود واجد داشتن دو کرسی نمایندگی است داشته باشند تا پس از سال ها از زیر سایه سنگین جایگاه سیاسی مرکزیت استان خارج شوند.

ضمن اینکه جمعیت نیروی شاغل در عسلویه نسبت به بیست سال پیش به یک سوم کاهش یافته و در برابر آن بندر گناوه به قطب تجاری استان بوشهر تبدیل شده و توجه به حفظ و ارتقای این موقعیت ارزشمند نیازمند توجه بیشتری توسط نماینده مردم است.

بهتر آن است حامیان نماینده جنوب استان به جای موج سواری و تحریک افکارعمومی حوزه انتخابیه جنوب استان، به وی کمک کنند تا با ارایه کارنامه ای قابل قبول، ایشان نخستین نماینده حوزه انتخابیه جنوب استان باشد که موفق می شود بیش از یک دوره بر این کرسی جلوس نماید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.