تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۲ دی ۹۵.::. ساعت : ۸:۱۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

آيا بوشهر از بحران شديد آب عبور خواهد كرد؟

دوراهک نیوز: در شرایطی که برای عبور استان از بحران آبی نیاز به تسریع در پروژه های سدسازی و آبشرین کن است، اما کمبود جدی منابع مالی و نقدینگی کشور منجر به طولانی شدن زمان اجرای این پروژه ها و بهره مندی مردم گردیده است.

سجاد بهزادي

1- به باور بسياري از كارشناسان، بحران واقعي كشور در مسئله ي هسته اي و ارتباط با غرب و شرق نيست، بلكه امروز میدان واقعی جنگ ما، در حوزه آب است بطوري كه در حال حاضر امنیت غذایی بسیاری از کشورها با کمبود آب به خطر افتاده و حتي از اين بحران به عنوان مهمترین نقطه آسیب‌پذیری نظام سیاسی کشور ما نيز در آینده ياد مي شود. بحراني كه يا مردم و كشاورزان در عدم رعايت الگوي مصرف، آن را خلق كردند و يا سیاست‌های غلط سیاستگذاران و حکمرانی اشتباه، مسبب اين گرفتاري شده است.

آنچه مسلم است اينكه نشانه هاي مهمي از تنش آفريني در اين حوزه تاكنون در كشور شاهد بوديم و در عرصه امنيت ملي نيز اين خطر به خوبي احساس شده، بطوري كه پيش بيني مي شود در چند سال آینده شاهد تنش فراگیر آب در داخل شهرها و بین مناطق و استانها باشیم.

http://img8.irna.ir/1395/13951010/3394336/n3394336-5588059.jpg

اخيرا نيز مشاور معاون اول رئیس‌جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط‌ زیست طي مصاحبه اي هشدار داده بود که اگر بحران آب به همین وضع ادامه پيدا كند، حدود ٧٠‌ درصد ایرانیان یعنی جمعیتی معادل ٥٠‌ میلیون نفر برای زنده ماندن ناچار به مهاجرت از کشور هستند.

بوشهر نيز كه از آن بعنوان يكي از استان هاي بحراني در زمينه آب ياد مي شود، در سالهاي اخير نه تنها كشاورزي بخش هاي وسيعي از منابع زیرزمینی و سطحی آن را بلعیده، بلكه آب مصرفي و آشاميدني اين استان نيز به شدت با چالش روبرو است. مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر از كاهش 70 تا 80 درصدي بارندگي در استان طی سالجاری به نسبت مشابه گذشته خبر داده و یادآور شده که بيشتر دشت هاي آبي استان نيز در شرايط بحراني قرار دارد و برداشت بيشتر آب از آنها ممنوع است.

2- با اين مقدمه يك پرسش اساسي مطرح است و آن اينكه برنامه و راهكار كوتاه و بلند مدت استان بوشهر براي عبور از اين بحران و محدودیت منابع آب چيست؟ سیاستگذاری‌ها برای منابع آب استان و حركت در راستای توسعه پایدار چگونه است و مديران ارشد استان بوشهر چقدر حاضرند برای نجات استان از بحران خشکسالی جسارت و جدیت بیشتری به خرج دهند و مطالبه محور باشند؟

در همين راستا هفته گذشته عالي ترين مقام تصميم گيري در اين حوزه يعني وزير نيرو براي دومين بار به استان بوشهر سفر كرد. هدف از این سفر آغاز عملیات اجرایی سد باغان، آب شیرین کن سیراف، افتتاح آبشیرین کن بوشهر و بخشی از نیروگاه سیکل ترکیبی گناوه و بازدید از سدهای خائیز و دالکی عنوان شد. به نظر مي رسد تاكيد و پيگيري بر اجراي نهايي اين پروژه ها مي تواند گام مهمي در راستاي عبور كوتاه مدت و بعضا با چشم اندازی بلندمدت از بحران آب استان باشد؛ اما كشور با مشكل جدي تر ديگري نيز دست و پنجه نرم مي كند و آن كمبود شديد اعتبارات و نقدينگي است.

http://img8.irna.ir/1395/13951010/3394336/n3394336-5587619.jpg

نويسنده اين نوشتار كه در بخشي از سفر اخير وزير نيرو به استان، وي را همراهي مي كرده، بارها از مردم و حتي مسئولين مي شنيد كه اذعان داشتند كار، كار بزرگي است (تنها به عنوان مثال سد باغان سالانه 24 میلیون مترمکعب ذخیره سازی سیلاب و آب دارد و ظرفيت آب شيرين كن سيراف به جم 28 هزار متر مکعب در روز است)، اما دوران اجراي پروژه هاي آبي استان و به سرانجام رسيدن آن بسيار طولاني است.

از طرفي اصولا برخي از كارشناسان شيرين كردن آب شور دريا را به دليل هزينه هاي گزاف آن اقتصادي نمي دانند و سدسازي نيز در جنوب كشور به دليل آفتاب تند و تبخير آب ذخيره شده از دید برخی کارشناسان شكست خورده است. در این بین عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری وپروژه هاي بندملاتي كه توسط منابع طبيعي وآبخيزداري اجرا مي شود به دليل دربرگيری بيشتر و نفوذ سريع تر آب به زمين، اقدامي كارشناسي و منطقی تر دانسته می شود.

بنابراين نگراني ها بر سر اين مسئله است كه مجموعه عوامل ذكر شده، تاكيد بر اجرا و پيگيري تا بهره برداري از پروژه هاي آبي استان را با تهديد جدي مواجه مي كند.

سالهاي گذشته نويسنده اين نوشتار در يادداشتي با عنوان “ساخت و توسعه پالايشگاه آب مي بايست مكمل توسعه پالايشگاههاي گازي در سواحل استان بوشهر باشد” در گفتگو و بررسی موضوع از طریق کارشناسان مرتبط، اشاره کرد که تنها راه عبور استان بوشهر از تنش و بحران آبي، مشاركت مجموعه وزارتخانه هاي مرتبط به همراه وزارت نفت است كه اكنون نيز خوشبختانه در بخشی از پروژه هاي يادشده نظیر سد باغان یا آبخيزداري استان، مجموعه هایی نظیر شركت پالايش گازفجرجم نقش آفرینی می کنند.

اميدواريم همه دستگاهها اهميت اجراي سريع ودقيق و كارشناسي پروژه هاي مرتبط با آب استان را كه توسط سازمان آب و منابع طبيعي و آبخيزداري استان برنامه ريزي مي شود را درك كرده و باور داشته باشند كه توسعه پايدار استان به دنبال نهايي شدن وبهره برداري از پروژه هاي آبي و آبخيزداري حاصل مي شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.